تجاریسایر موضوعات تجاری

صلاحیت بهداشتی | نحوه دریافت صلاحیت بهداشتی

صلاحیت بهداشتی چیست؟ نحوه دریافت صلاحیت بهداشتی چگونه است؟ در مطلب پیش رو ابتدا به معرفی تاییدیه بهداشتی می‌پردازیم. و بعد به بررسی شرایط، مدارک و هزینه موردنیاز جهت صدور یا اصلاح و یا تمدید مجوز تاییدیه بهداشتی محل کسب‌وکار خواهیم پرداخت. در این خصوص می‌توانید از کارشناسان وکیل دات کام خدمات مشاوره ای و کارپردازی دریافت کنید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

صلاحیت بهداشتی چیست ؟

افراد صنفی یا متقاضیان دریافت جواز کسب، جواز تأسیس یا مجوزهای بهره‌برداری، جهت صدور، تمدید یا انتقال هر یک از این مجوزها، نیازمند دریافت استعلام از برخی سازمان‌ها هستند. یکی از استعلام‌ها مربوط به مراکز بهداشتی درمانی شهر یا شهرستان محل کسب‌وکار می‌باشد. تأییدیه‌ای که مرکز درمانی بهداشتی محل کسب در پاسخ به استعلام متقاضی ارسال می‌نماید تاییدیه بهداشتی محل کسب نامیده می‌شود.

پس از درخواست استعلام متقاضی برای صدور صلاحیت پزشکی محل کسب، یک بازرس بهداشت محیط از جانب مرکز بهداشتی درمانی اقدام به بازدید از محل کسب می‌نماید. در صورتی که محل کسب مذکور از نظر بهداشتی به تائید بازرس برسد. آنگاه متقاضی باید مبلغ تعرفه مصوب بر اساس قانون بودجه کشور را پرداخت نماید. تا بعد از آن تأییدیه صلاحیت محل کسب برای متقاضی صادر گردد.

برای آشنایی با مراحل دریافت جواز کسب کلیک کنید.

فرآیند صدور صلاحیت بهداشتی

در چگونگی فرآیند صدور صلاحیت بهداشتی باید گفت که این فرآیند صدور تلفیقی از عملیات غیرحضوری الکترونیک و حضوری می‌باشد. در روند الکترونیک و غیرحضوری فرد متقاضی می‌تواند به سامانه sameh.behdasht.gov.ir جهت استعلام از صلاحیت بهداشتی محل کسب خود مراجعه نماید. اما روند عملیات حضوری به این صورت است که ابتدا متقاضی جواز در درگاه ملی مجوزها درخواست داده و با مراجعه به دفاتر خدمات بهداشتی منطقه قرار دادی مبنی بر بازرسی از محل می‌بندند.

در مرحله سوم نیز همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم بازرسی بهداشتی از محل کسب است که توسط بازرس مرکز بهداشت انجام می‌شود. و با تائید بازرس و پس از پرداخت هزینه های لازم، استعلام اتحادیه مبنی بر صلاحیت یا عدم صلاحیت بهداشتی پاسخ داده می‌شود.

توجه: در زمان نوشتن این مقاله هنوز امکان درخواست الکتریکی متقاضی وجود ندارد، و متقاضی حتما باید با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات سلامت درخواست خود را تکمیل نماید.

دریافت صلاحیت بهداشتی طبق  قانون نظام صنفی برای کدام صنوف اجباری است؟

قانون نظام صنفی تمامی کسانی که متقاضی دریافت جواز کسب در حوزه مشاغل آرایشی، بهداشتی، خوردنی و آشامیدنی هستند. را ملزم می‌دارد تا برای صدور و تمدید و انتقال پروانه کسب از مرکز بهداشتی درمانی شهرستان اقدام به دریافت تاییدیه بهداشتی محل کسب نمایند. بر اساس این قانون مراحل دریافت صلاحیت بهداشتی به شرح زیر است.

اول؛ متقاضی باید با توجه به شرایط اعلامی در سایت درگاه ملی مجوزها واحدی را انتخاب کند.

دوم؛ سپس همزمان با ثبت درخواست جواز، به یکی از دفاتر خدمات سلامت مراجعه نماید و قراردادی مبنی بر صدور صلاحیت بهداشتی محل کسب ببندد.

سوم؛ مرکز بهداشت و درمان، بازرسی به محل کسب ارسال می‌کند. بازرس با وارسی واحد و مواد غذایی بر اساس چارچوب تعیین شده نظر خود را ارائه می‌دهد.

چهارم؛ در صورت نبود هیچ تخلف و مساله‌ای تاییدیه بهداشتی محل کسب توسط مرکز بهداشتی درمانی شهرستان تائید می‌شود و تأییدیه به صورت خودکار به سامانه مجوزها ارسال می‌گردد. البته باید توجه نمود که هزینه لازم جهت تأییدیه صلاحیت باید به دفاتر مربوطه پرداخت شود.

شرایط لازم برای صدور صلاحیت بهداشتی

بر اساس قانون نظام صنفی شرایط و صلاحیت لازم محل کسب و پروانه کسب جهت دریافت تأییدیه صلاحیت بهداشتی به شرح زیر است.

کلیه متصدیان و کارکنان کسب‌وکار مورد نظر باید دارای کارت معاینه پزشکی یا به عبارت دیگر کارت بهداشت باشند. همچنین کلیه این افراد مذکور باید گواهینامه معتبر دوره بهداشت عمومی از آموزشگاه بهداشت اصناف داشته باشند. و کارکنان و متصدیان موظف به استفاده از روپوش و لباس مناسب برای کار هستند.

محل کسب باید دارای انشعاب آب و فاضلاب باشد. و ساختمان محل کسب باید به شکلی باشد که شرایط بهسازی بهداشتی و ساختمانی با توجه به صنف مربوطه بلامانع باشد. همچنین در محل کلیه لوازم ایمنی مثل جعبه کمک‌های اولیه و کپسول آتش‌نشانی تهیه و قرار گیرد.

تمامی فرآیند کاری واحد شغل مانند فرآیندهای تولید، نگهداری، عرضه و فروش محصولات مثل مواد غذایی یا خدمات بهداشتی مورد بررسی بازرس قرار می‌گیرد. و همه این موارد باید مطابق با مقررات بهداشتی انجام‌شده و بدون مانع باشند.

مدارک لازم برای بهداشت

متقاضی دریافت صلاحیت بهداشتی محل کسب باید مدارک لازم را تهیه نماید. این مدارک عبارت است از: تصویر کارت ملی، عکس پرسنلی. و کارت بهداشت کلیه کارکنان بخش‌های مختلف واحد شغلی خود شامل بخش تولید، توزیع، نگهداری، حمل‌ونقل و فروش را ارائه نماید.

هزینه و اعتبار مجوز صلاحیت بهداشتی محل کسب

مجوز صلاحیت بهداشتی محل کسب حداکثر تا سقف زمانی 30 روز بعد از درخواست و بررسی بازرس صادر می‌گردد. این مجوز دائمی نمی‌باشد. و دارای اعتبار حداکثر 36 ماهه است. اما همان‌طور که قبلاً ذکر کردیم صدور مجوز تاییدیه بهداشتی نیازمند به پرداخت هزینه صدور آن می‌باشد. هزینه‌های صدور مجوز تاییده بهداشتی محل کسب با توجه به نوع محل کسب و رسته فعالیتی و متراژ آن‌ها متفاوت است. این هزینه مطابق با رسته فعالیت صنفی شما در حدود یک تا ده میلیون تومان می‌باشد.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

مجوز صلاحیت بهداشتی چیست ؟

تأییدیه‌ای که مرکز درمانی بهداشتی محل کسب در پاسخ به استعلام متقاضی دریافت جواز کسب و سایر جوازهای شغلی ارسال می‌نماید صلاحیت بهداشتی محل کسب نامیده می‌شود.

مدت اعتبار و هزینه مجوز صلاحیت بهداشتی محل کسب چیست ؟

مجوز صلاحیت بهداشتی محل کسب دارای اعتبار 36 ماهه می‌باشد. و هزینه صدور مجوز بهداشتی با توجه به رسته فعالیت صنفی و متراژ متغیر بین یک میلیون تا ده میلیون تومان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره