تجاریسایر موضوعات تجاری

سیب سلامت | سامانه دریافت سیب سلامت

اخذ کارت بهداشت یا دریافت سیب سلامت از روش‌هایی است که سازمان‌های تولیدکننده مواد غذایی با دریافت آن‌ها نشان می‌دهند. محصولات غذایی تولیدشده توسط آن‌ها در سلامت کامل تولید و ارائه می‌شود. اما در میان این مجوزها سیب سلامت تنها به آن دسته از سازمان‌ها اهدا می‌شود که کلیه فاکتورهای سلامتی بر اساس سازمان غذا و دارو در محصولات آن‌ها وجود داشته باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم به معرفی بیشتر سیب‌سلامت و نحوه دریافت این مجوز بپردازیم.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نشان سیب سلامت چیست ؟

سازمان غذا و دارو به برترین محصولاتی که تمامی فاکتورهای سلامتی در آن‌ها دیده می‌شود. نشان سیب‌سلامت را اعطا می‌کند. در میان تمام میوه‌ها، میوه سیب دارای ویژگی می‌باشد که سلامتی بدن را بیشتر می‌کند. بنابراین این میوه به عنوان نماد سازمان غذا و دارو انتخاب شد. نشان سلامت به رنگ آبی و سبز است. که سبز به عنوان سرزندگی و آبی به معنای آرامش می‌باشد. همچنین در طرح این سیب‌سلامت یک برگ سبز وجود دارد. که در واقع نمایانگر خط‌مشی سازمان غذا و دارو است. که این چهارچوب و خط‌مشی موجب ارتقا کیفیت محصولات غذایی می‌گردد.

در واقع نشان سیب‌سلامت حاکی از ایمنی و سلامت یک محصول می‌باشد. و تولیدکنندگان محصولات غذای اگر بخواهند این نشان را دریافت نمایند. ابتدا باید از سازمان بهداشت کشور مجوزهای مربوطه را اخذ نمایند. البته این نشان دائمی نیست. و مدت اعتبار این نشان معمولاً دو سال است. بنابراین تولیدکننده بعد از دو سال و اتمام اعتبار نشان سیب سلامت باید مراحل تمدید آن را طی نماید.

برای آشنایی با نحوه دریافت صلاحیت بهداشتی کلیک کنید.

نحوه دریافت سیب سلامت

سازمان غذا و دارو مسئول تأمین ایمنی محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی است. بنابراین بر اساس قوانین این سازمان همه مشاغلی که در راستای تولید محصولات غذایی، آرایشی بهداشتی و دارویی فعالیت می‌کنند. باید اقدام به دریافت نشان سیب سلامت نمایند. این سازمان برای شرکت‌های سازنده محصولات پزشکی و دارویی نیز دارای چهارچوب و استاندارهایی است. و بر تمام این محصولات نظارت دارد.

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم مقررات سازمان غذا و دارو برای اعطا نشان سیب‌سلامت موجب ارتقا کیفیت محصولات می‌شود. اما تولیدکنندگان برای دریافت نشان سیب سلامت باید شرایط دریافت آن را برای خود ایجاد و همچنین مجوزهای لازم را دریافت کنند.

دریافت سیب‌سلامت شرایط و مراحل مختلفی دارد که تولیدکننده با طی این مراحل می‌تواند نشان سیب سلامت را اخذ کند. گام اول برای دریافت نشان سیب‌سلامت مراجعه به سامانه  ttac.ir و ثبت‌نام در این سامانه است. سامانه ttac.ir نشان سیب سلامت را برای کالاهای مختلف ارائه می‌نماید.

حتما درباره نحوه دریافت پروانه کسب بخوانید.

شرایط دریافت نشان سلامت

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره شد سازمان غذا و دارو برای اعطای نشان سیب‌سلامت از تولیدکنندگان انتظار دارد شرایط به خصوصی را ایجاد نمایند. در غیر این صورت این نشان را به تولیدکننده ارائه نمی‌کند. شرایط دریافت نشان سیب سلامت عبارت‌اند از:

اول؛ محصولات با دریافت پروانه ساخت از وزارت بهداشت و درمان و به صورت استاندارد تولید گردند.

دوم؛ کلیه آیین‌نامه‌ها و اصول درج‌شده در گواهینامه‌های سازمان غذا و دارو هنگام تولید محصول رعایت شود. و از مواد خطرناکی نظیر اسیدهای چرب ترانس در محصول استفاده نگردد.

سوم؛ استفاده از نمک و روغن در محصولات به حداقلی‌ترین حالت ممکن باشد.

چهارم؛ از مواد اولیه یا افزودنی‌هایی در تولید محصول استفاده شود که موجب ارتقاء سلامت مصرف‌کنندگان باشد.

پنجم؛ در تولید محصول از سمومی مثل هورمون‌ها و سموم قارچی استفاده نشود.

ششم؛ محصولات تولیدشده دور از مواد شیمیایی باشند یا با کاهش میزان کربوهیدرات و چربی‌ها کالری این محصولات کاهش یابد.

هفتم؛ از ویتامین‌های مختلف به عنوان مکمل‌های غنی‌سازی بدن در تولید محصول مورد نظر استفاده شود.

هشتم؛ با تغییر فرمول در تولید محصول موجب ارتقاء کیفیت آن محصول و افزایش سلامت مصرف‌کننده شود.

نهم؛ از فنّاوری‌های مدرن و پیشرفته برای افزایش کیفیت در فرایند تولید محصولات استفاده شود.

مراحل دریافت سیب سلامت

اگر شما تولیدکننده‌ای هستید که متقاضی دریافت نشان سیب‌سلامت می‌باشید. پس از ایجاد شرایط لازم باید مراحل زیر را جهت دریافت نشان سیب سلامت طی نمایید.

ابتدا باید با توجه به حوزه کاری و فعالیت خود مجوزهای قانونی را دریافت نمایید. به عنوان مثال جوازهایی نظیر جواز تأسیس یا جواز کسب یا مجوزهای لازم از سازمان‌های صمت، کشاورزی و .. که برای راه‌اندازی فعالیت خود نیاز دارید.

در گام دوم شما باید اقدام به دریافت پروانه بهره‌برداری و بعد از آن پروانه تأسیس از سازمان غذا و دارو نمایید. همچنین باید جواز ساخت را از سازمانی که جواز تأسیس خود را از آن دریافت کردید، اخذ نمایید. شما می‌توانید یک مسئول فنی جهت مدیریت امور تولید انتخاب نمایید. تا به کمک او تمامی پروانه‌ها و جوازهای مربوطه را دریافت کنید.

مرحله بعدی ثبت برند شما است. در این مرحله شما باید برند خود ایجاد نمایید. سپس آن برند در سازمان ثبت شرکت‌ها به تائید و ثبت برسانید.

حال زمان ثبت‌نام و دریافت نشان سیب سلامت است. شما باید به سامانه تیتَک به نشانی ttac.ir مراجعه نمایید. و ثبت‌نام و سایر مراحل لازم برای دریافت نشان سیب‌سلامت را انجام دهید. البته در صورت تمایل می‌توانید مراحل دریافت نشان سیب سلامت را به صورت حضوری و با مراجعه به معاونت غذا و دارو پیگیری کنید.

آخرین مرحله بازدید کارشناس بهداشت از محل تولید محصول است. کارشناس با بررسی محل کسب‌وکار باید به اطمینان برسد. که محل تولید کاملاً بهداشتی و ایمنی است و تولیدکننده نیز شرایط لازم را برای تولید محصول سالم و دریافت نشان سیب‌سلامت دارد.

پس از تائید کارشناس بهداشت مجوز سیب سلامت برای متقاضی صادر می‌گردد. که این موجز معمولاً یک تا دو سال اعتبار دارد. و بعد از انقضای مدت اعتبار دارنده باید آن را تمدید نماید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

سؤالات متداول

سیب سلامت چیست ؟

سازمان غذا و دارو به برترین محصولاتی که تمامی فاکتورهای سلامتی در آن‌ها دیده می‌شود. نشان سیب سلامت را اعطا می‌کند.

نحوه دریافت سیب سلامت چگونه است ؟

برای دریافت نشان سیب سلامت می‌توانید با مراجعه به سامانه  ttac.ir و ثبت‌نام در این سامانه یا به صورت حضوری و با مراجعه به معاونت غذا و دارو پیگیری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره