سایر موضوعات کیفریکیفری

جرایم علیه امنیت و آسایش | مفهوم جرم علیه امنیت و آسایش

بیشتر جرایمی که رخ می‌دهند موجب تشویش اذهان عمومی می‌گردد اما آسیب رساندن به امنیت و آسایش عمومی در برخی جرایم بیشتر است. یعنی این جرایم به طور مستقیم برهم زدن آسایش و امنیت عمومی را نشانه گرفته‌اند. در ادامه به بررسی مفهوم جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی و مصادیق آن مطابق قانون مجازات اسلامی می‌پردازیم .

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

جرایم علیه امنیت | جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی

به طور کلی جرایم علیه امنیت جرایمی هستند که امنیت ملی و حاکمیت دولت را خدشه‌دار می‌کنند.
در بحث جرایم علیه امنیت، قانون مجازات اسلامی در مواد مختلف فصل حدود و تعزیرات، جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور را احصاء نموده است.
جرایم علیه امنیت خارجی، جرایمی هستند که استقلال و تمامیت ارضی کشور را تحت تاثیر قرار داده و مخدوش می‌سازند، مثل جاسوسی برای دول بیگانه. ولی جرایم علیه امنیت داخلی به هرج و مرج و از بین رفتن امنیت داخلی کشور منتهی می‌شوند و مستقیما با تمامیت ارضی و استقلال کشور ارتباط پیدا نمی‌کنند، برای مثال تحریک مردم به کشتار از این دسته جرایم می‌باشند.

توصیه می‌کنیم مقاله بغی چیست را مطالعه فرمایید.

مهم ترین جرایم علیه امنیت در ایران | جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی

محاربه، افساد فی الارض، بغی و قیام مسلحانه، جاسوسی، تبلیغ علیه نظام یا به نفع گروه های مخالف نظام، برهم زدن امنیت از طریق سرقت و راهزنی و قاچاق، تشکیل یا اداره یا عضویت در دسته یا جمعیت به قصد برهم زدن امنیت کشور، تحریک به عصیان، تهدید به بمب‌گذاری وسایل نقلیه و یا تهدید به قصد محاربه که شامل تخریب جنگل‌ها و مراتع، اتلاف و سوزاندن اسناد دولتی و . . . می‌باشد.

برای آشنایی با جرم سرقت مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

توصیه می‌کنیم مقاله قاچاق کالا و ارز را مطالعه فرمایید

جرایم علیه آسایش عمومی 

جرایمی هستند که اعتماد عمومی را خدشه دار کرده، جو نا‌امنی و بی‌اعتمادی ایجاد می‌نمایند.
برای مثال جرایمی نظیر جعل و تزویر، اعتماد عمومی را نسبت به صحت اسناد و اوراق بهادار و اسکناس که از بنیان‌های اقتصادی یک جامعه هستند را از بین می‌برند.
مهم‌ترین مصادیق جرایم علیه آسایش عمومی جعل، تزویر و قلب سکه می‌باشد.
از مصادیق جعل در قانون مجازات اسلامی می‌توان به جعل احکام، امضاء، مهر یا فرمان و یا دستخط مقامات دولتی، جعل اسکناس و اوراق بهادار، جعل مدارک تحصیلی و . . . اشاره کرد و از مصادیق قلب سکه می توان ساختن یا وارد‌ کردن یا ترویج سکه تقلبی طلا و نقره نام برد.
بنابراین در حوزه جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی از جرایمی صحبت می‌شود که مستقیما با امنیت ملی یا آسایش عمومی در ارتباط هستند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جرایم علیه امنیت و آسایش، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون جرایم علیه امنیت و آسایش پاسخ دهند .

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره