حقوقیسایر موضوعات حقوقی

استیفا از کار یا مال دیگری چه تبعاتی به همراه دارد؟ این استیفا چه شرایطی دارد؟

آیا می‌دانید استیفا به چه معناست؟ استیفا کلمه‌ای هم خانواده استفاده است اما در عالم حقوق چه معنایی دارد؟ برای تحقق آن چه شرایطی لازم است؟ در ادامه به بررسی مفهوم استیفا و شرایط مربوط به آن می‌پردازیم.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

استیفا از عمل غیر

استیفا از عمل غیر آن است که کسی از کار دیگری بدون سبب قانونی یا قراردادی بهره‌مند شود. طبق ماده ۳۳۶ قانون مدنی هرگاه کسی طبق امر دیگری اقدام به انجام کاری نماید که برای آن عمل در جامعه فرد را مستحق حقوق و دستمزد می‌دانند و آن شخص آن کار را به انجام برساند، فرد مستحق اجرت عمل خود خواهد بود، مگر این که معلوم شود قصد تبرع (مجانی کار کردن) داشته است.

شرایط تحقق استیفاء از عمل غیر

برای تحقق استیفا از عمل غیر شرایطی لازم است:
۱ – باید عملی بر حسب امر دیگری انجام شده باشد. برای مثال کسی از خیاطی بخواهد که لباسی برای او بدوزد یا به نقاشی سفارش دهد که برای او تابلویی بکشد.
۲ – باید عرفا و در نظر اجتماع برای آن عمل اجرتی باشد.
۳ – باید اجرت قبلا تعیین نشده باشد. اگر اجرت پیش از عمل بین طرفین معین شده باشد، قرارداد اجاره منعقد شده و مسئله داخل در مبحث ضمان قهری و شبه عقد نخواهد بود، بلکه عمل، عقد به شمار خواهد آمد و تابع شرایط عقد است.

استیفاء از مال غیر

طبق ماده 337 قانون مدنی هرگاه کسی بر حسب اجازه صریح یا ضمنی از اموال دیگری استفاده و کسب منفعت کند صاحب مال مستحق اجرت‌المثل ایام استفاده خواهد بود، مگر این که معلوم شود که مالک اجازه استفاده مجانی به منتفع داده است.

شرایط تحقق استیفا از مال غیر

برای تحقق استیفا از مال غیر شرایطی لازم است:
۱ – باید کسی از مال دیگری استیفای منفعت کند، یعنی برخوردار شده باشد، برای مثال کسی از خودروی دیگری استفاده کند.
۲ – باید استیفای منفعت بر حسب اذن صریح یا ضمنی مالک باشد.
اذن ضمنی هنگامی صدق می‌کند که مالک صریحاً اجازه استفاده از مال خود را به دیگری نداده باشد لکن از خلال گفتار یا کردار او بتوان این معنی را دریافت.
۳ – باید اجرت قبلاً تعیین نشده باشد.
بنابراین هر گاه استیفای منفعت با شرایط مذکور تحقق یابد، صاحب مال مستحق اجرت‌المثل است مگر این که معلوم شود که اذن دهنده قصد تبرع داشته و اذن در کسب منفعت مجانی بوده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص استیفا از کار، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون استیفا از کار پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره