حقوقیمالکیت

حق سرقفلی

همواره آگاهی از مسائل حقوقی در هر معامله‌ای، موجب می‌شود که پس از انجام معامله برای هر دو طرف ( طرفین معامله ) مشکلات حقوقی دست و پاگیر که همواره حل و فصل آن‌ها نیاز به مراجعه به دادگاه و رفت و آمدهای بسیار دارد، از بین برود. آیا می‌دانید حق مالکانه به چه معناست؟ و حق مالکانه سر قفلی به چه صورت است؟ در ادامه به بررسی حق سرقفلی و همچنین اشاره به مواد قانونی مربوط به آن می‌پردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد حق مالکیت کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

حق مالکانه و سرقفلی

سرقفلی، حقی است که متعلق به مستاجر یک ملک تجاری می‌باشد. به مبلغی که مستاجر هنگام انتقال سرقفلی و حق کسب برای گرفتن رضایت مالک به وی پرداخت می‌کند، حق مالکانه گفته می‌شود.

مبلغ حق مالکانه، مبنای عرفی دارد و در هیچ قانونی مبلغ خاصی تعیین نگردیده، لذا درصد آن نیز به شکل قطعی و مشخص نمی‌باشد و توافقی تعیین می‌شود.

حق مالکانه معمولاً از ۸ درصد تا ۱۵ درصد متغیر است. اما قیمت سرقفلی و حق مالکانه معکوس می‌باشد. بدین معنا که هر چه قیمت سرقفلی بالاتر باشد حق مالکانه کمتری تعلق می‌گیرد. به طور کلی حق مالکانه، از شهری به شهر دیگر و از ملکی به ملک دیگر متفاوت خواهد بود.

انتقال قطعی ملک با سرقفلی

در صورتی که مالک تصمیم داشته باشد که ملک خود را به شخص دیگری انتقال دهد، باید حقوق شما را به عنوان مستاجر و مالک سرقفلی پرداخت نماید.

سرقفلی به سه روش اختیاری، قهری و قضایی منتقل می‌گردد.

انتقال اختیاری: همانطور که از اسمش پیداست حق سرقفلی با میل و رضایت مالک آن منتقل می‌گردد.

انتقال قهری: در انتقال قهری این حق پس از فوت مالک سرقفلی به ورثه وی انتقال می‌یابد. پس سرقفلی به ارث می‌رسد.

انتقال قضایی: وقتی انتقال سرقفلی به موجب حکم دادگاه باشد به آن انتقال قضایی گویند

حق مالک از فروش سرقفلی

اگر مالک راضی به انتقال ملک نشود، مالک سرقفلی ( مستأجر ) می‌تواند با مراجعه به دادگاه درخواست صدور مجوز انتقال از مرجع قضایی بنماید و در صورتی که دادگاه وی را محق بداند دستور به انتقال سرقفلی می‌دهد.

همچنین در صورتی که مالک سرقفلی حق انتقال به غیر را کسب نموده باشد، لازم است به این موضوع دقت کند که آیا مدت اجاره‌اش منقضی گشته یا خیر؟ در صورت انقضای مدت، بهتر است ابتدائا از طریق مراجع قضایی علیه مالک، دعوای الزام به تنظیم اجاره‌نامه مطرح نماید و سپس اقدام به انتقال ملک بنماید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص حق سرقفلی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون حق سرقفلی پاسخ دهند .

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره