سایر موضوعات کیفریکیفری

دیه اعضای بدن

دیه از راهکار‌های قانون ما برای جبران زیان وارده به جسم و بدن انسان است. چه این جنایت منجر به قتل شود چه منجر به آسیب یکی از اعضای بدن شود دیه در بر خواهد داشت. کسی که مرتکب انواع جنایت علیه جسم افراد گردد به موجب قانون موظف به پرداخت دیه است. دیه هم مجازات و هم جبران خسارت وارده به افراد است.

اعضای مختلف بدن مقدار دیه‌های گوناگونی حسب اهمیت هر یک دارند. در برخی موارد دیه اعضای گوناگون به دقت و کامل نوشته شده در برخی موارد هم در قانون نوشته نشده اما نباید تصور کرد که آسیب به چنین اعضایی بدون عقوبت و پرداخت خسارت خواهد بود بلکه تعیین میزان آن بر عهده قاضی است که با نظر کارشناس آن را تعیین می‌کند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

دیه اختلال در تکلم| دیه اعضای بدن

درگیری که باعث به وجود آمدن صدمه و آسیب به اشخاص می‌شود با توجه به نوع ضربه می‌تواند باعث صدمات مختلفی بشود که از حیث نوع با یکدیگر متفاوت است. بنابراین دیه مخصوص به خود را دارد. صوت و گویایی یکی از مهم‌ترین توانایی‌های بشر است که اگر به آن آسیبی برسد تحت دیه اعضای بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد. شاید اثرات آسیب فورا آشکار نشود اما چنانچه اثبات شود که آسیب فعلی در اثر جنایت واقع شده است مشمول دیه قرار می‌گیرد‌.

۱.از بین بردن صوت به‌طور کامل به‌ گونه‌ای که شخص نتواند صدایش را به گوش سایر افراد برساند دیه کامل در بر دارد. اگرچه بتواند با سختی و زحمت زیاد صوتی را ایجاد کند.

۲.ازبین بردن کامل گویایی بدون قطع زبان، دیه کامل انسان را موجب می‌شود. از بین بردن قدرت ادای برخی از حروف به همان نسبت موجب دیه است. مثلا اگر فرد قدرت ادای یکی از کلمات را از دست دهد یک سی و دوم دیه فرد ثابت می‌شود.

۳.جنایتی که موجب پیدایش عیبی در گفتار یا ادای حروف شود و یا عیب موجود در آن را تشدید نماید ارش در پی دارد. (این مورد در واقع اشاره به اختلال تکلم دارد چون شخص در صحبت کردن خود دچار مشکل می‌شود که در اصطلاح پزشکی به آن، اختلال تکلم می‌گویند. )

توصیه می‌کنیم در همین راستا مقاله دیه بویایی را مطالعه نمایید.

توصیه می‌کنیم در همین راستا مقاله دیه بینی را مطالعه نمایید.

توصیه می‌کنیم در همین راستا مقاله دیه گوش را مطالعه نمایید.

توصیه می‌کنیم در همین راستا مقاله دیه چشم را مطالعه نمایید.

دیه شکستگی | دیه اعضای مختلف

در شکستگی عضوی که دارای دیه مشخص در قانون است است اگر عضو شکسته پس از جنایت به‌گونه‌ای بدون عیب و نقص اصلاح شود، چهار بیست ‌و پنجم دیه آن عضو، پرداخت می‌شود. چنان‌چه با عیب و نقص اصلاح شود یا برای آن عضو در قانون دیه‌ای مقرر نشده باشد، ارش تعیین می‌شود. پس آن چه که مهم است بدون عیب اصلاح شدن عضو آسیب‌دیده است چون معیوب یا بدون عیب اصلاح شدن عضو در تعیین دیه موثر است.

اگر علاوه بر شکستگی عضو جراحتی هم ایجاد شده باشد دیه شکستگی با دیه اعضای بدن جمع می‌شود.

دیه کبودی | دیه اعضای بدن

برای اینکه اشخاص محق شناخته شوند و دیه به آنان تعلق بگیرد نیازی نیست حتما شکستگی و یا اتفاق شدیدی رخ دهد زیرا قانون حتی تغییر رنگ پوست را برای محق شدن اشخاص به گرفتن دیه کافی دانسته. تغییر رنگ پوست در واقع همان کبودی می‌باشد که میزان دیه و نوع آن را توضیح خواهیم داد.

دیه صدماتی که موجب تغییر رنگ پوست می‌شود به شرح ذیل است :

الف. سیاه شدن پوست صورت، شش‌هزارم دیه کامل را در بر دارد. کبود شدن پوست صورت، سه‌هزارم دیه کامل را ثابت می‌کند و سرخ شدن پوست صورت، یک‌ونیم هزارم دیه کامل فرد را به دنبال خواهد داشت.

ب. تغییر رنگ پوست سایر اعضاء، نصف مقادیر مذکور در بند الف خواهد بود.

شاید یکی از دلایل اصلی اینکه قانون‌گذار بین پوست صورت و پوست سایر اعضای بدن تفاوت قائل شده است بحث زیبایی باشد. زیرا صورت شخص در معرض دید همگان قرار دارد و سیاه شدن یا کبود شدن رنگ پوستش در زیبایی شخص تاثیر منفی دارد اما سایر اعضای بدن مثل کمر در معرض دید همگان قرار ندارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دیه اعضای بدن، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون دیه اعضای بدن پاسخ دهند .

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره