کلاه برداریکیفری

شکایت از رمال و دعانویس | مجازات – مرجع ثبت شکایت از فالگیر

عده‌ای از مردم وقتی در زندگیشان دچار مشکل یا ناراحتی می‌شوند به جای اینکه عاقلانه راجع به آن فکر کنند و تصمیم درستی بگیرند به سمت دعا نویس‌ها و رمال‌ها رفته و از آن‌ها طلب کمک می‌کنند. فالگیری و رمالی از جمله جرایمی است که در شهرهای بزرگ معمولا رواج داشته و قانون گذار هم برای آن مجازاتی در نظر گرفته است. ما در ادامه به بررسی جرم دعانویس و رمال و همچنین بررسی چگونگی شکایت از ایشان و این که قانون گذار چه مجازاتی برای آن‌ها در نظر گرفته است می‌پردازیم.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

جرم رمالی و دعانویسی

چنانچه فردی با حیله و روش‌های متقلبانه ادعای داشتن اختیارات و توانایی‌های غیر واقع کند و افراد را از حوادث و اخبار واهی بترساند و از این طریق کسب مال کند کلاهبردار بوده و از یک تا هفت سال به حبس می‌افتد. چنین فردی باید هر مالی که کسب نموده به صاحبش پس دهد و علاوه بر آن، معادل همان مالی که کسب نموده باید به عنوان جزای نقدی بپردازد.

به طور کلی هر گاه کسی با تقلب و فریب مالی از کسی بگیرد کلاهبردار است که این امر غالبا شامل دعانویس و رمال هم می‌شود. 

با توجه به مطالب اظهار شده اگر قاضی عمل رمالی را کلاهبردای به حساب آورد علاوه بر رد مال مجازات فرد یک تا 7 سال حبس و پرداخت جزای نقدی می‌باشد.

همچنین در قانون گفته شده که اگر کسی مالی را از راه غیر قانونی کسب نماید این مال تحصیل شده نامشروع بوده و مجازات دریافت آن از سه ماه تا 2 سال حبس می‌باشد.

بنابراین مجازات فرد رمال بستگی به تصمیم قاضی و مستندات پرونده دارد.

در تمام این مجازات‌ها فرد رمال باید مال دریافتی را به صاحب اصلی خود برگرداند.

رمالی به عنوان کلاهبرداری

برای این که رمالی عنوان کلاهبرداری داشته باشد وجود سه شرط لازم است:

شرط اول تقلب است. مجرم باید از اعمال و وسایل متقلبانه برای وقوع جرم مدد گیرد.

شرط دوم فریب خوردن قربانی می‌باشد که خود این مورد هم نکته‌ای دارد و آن این است که از شروط تحقق کلاهبرداری عدم آگاهی فرد بزه دیده از توسل به فریب و حیله از سوی مجرم است. چراکه جایی که فرد از نیرنگ و حیله رمال آگاه باشد یکی از ارکان کلاهبرداری معدوم گشته و دیگر این جرم کلاهبرداری نخواهد بود.

شرط سوم تعلق مال برده شده به دیگری می‌باشد. یعنی نتیجه این جرم باید این باشد که منجر به کسب مال دیگری شود.

نتیجه شکایت از رمال و دعانویس

پس این فرد بسته به شرایط پرونده یا کلاهبردار شناخته و به مجازات کلاهبرداری محکوم می‌شود یا به تحصیل مال نامشروع محکوم و مجازات آن را می‌بیند.

چگونگی شکایت از رمال و دعانویس

پیگیری این جرم هم همانند دیگر جرایم از طریق ثبت شکایت در دادسرا انجام می‌شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شکایت ا‌ز رمال و دعانویس، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون ‌شکایت ا‌ز رمال و دعانویس پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره