حقوقیمالکیت

اموال منقول | تعریف چیستی – انواع – مصادیق و امثال – تفاوت با غیرمنقول

اموال هر فرد جزو دارایی‌‌‌‌های او به حساب ‌‌‌می‌آیند و مطابق قانون او حق دارد که هر تصرفی را در آن‌ها ایجاد نماید. اموال افراد به دو دسته منقول و غیر منقول تقسیم بندی ‌‌‌می‌شوند که هر کدام ویژگی‌‌‌‌های خاص خود را دارند. در ادامه قصد داریم در مورد اموال منقول توضیحاتی را در اختیارتان قرار دهیم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

تعریف اموال منقول

اموا‌ل منقول به اموا‌لی گفته ‌‌‌می‌شود که ‌‌‌می‌توان به راحتی آن‌ها را حمل و نقل نمود و این حمل و نقل هیچگونه آسیبی به آن‌ها ‌‌‌‌نمی‌رساند. هر مالی که بتوان آن را حمل کرد بدون اینکه آسیب ببیند مال منقول نامیده ‌‌‌می‌شود.

برای مثال میوه‌‌‌‌های یک درخت تا زمانی که بر روی آن درخت هستند جزو اموا‌ل غیر منقول به حساب ‌‌‌می‌آیند زیرا ‌‌‌‌نمی‌توان برای حمل آن‌ها درخت را جابه‌جا کرد اما به محض اینکه این میوه‌‌‌‌ها از درخت‌ چیده شوند جزو اموا‌ل منقول به شمار ‌‌‌می‌روند زیرا پس از چیده شدن‌ قابلیت نقل و انتقال خواهند داشت.

اموال منقول چه انواعی دارند ؟

توضیحاتی که در بالا نام برده شد برای آشنایی شما با اموا‌ل منقول ‌‌‌می‌باشد. در ادامه چند مورد از انواع مال‌‌‌‌های منقول‌ را‌ نام می‌بریم‌ تا شما را با این نوع اموا‌ل بیشتر آشنا کنیم.

کشتی

کشتی یکی از اموا‌ل منقول به حساب ‌‌‌می‌آید زیرا ‌‌‌می‌توان کشتی را بدون اینکه آسیبی ببیند از جایی به جای دیگر برد و حمل و نقل کرد.

پنجره خانه

پنجره خانه نیز جزو اموا‌ل منقول به حساب ‌‌‌می‌آید زیرا ‌‌‌می‌توان آن را بدون اینه آسیب ببیند از جایی به جایی دیگر برد. البته پنجره خانه در صورتی یک مال منقول است که‌ هنوز نصب نشده باشد و به محض اینکه پنجره در خانه نصب شود جزو اموا‌ل غیر منقول به حساب خواهد آمد.

مصالح بنایی

مصالح بنایی نیز جزو اموا‌ل منقول به حساب ‌‌‌می‌آیند، برای مثال آجری که با آن خانه ساخته ‌‌‌می‌شود را ‌‌‌می‌توان حمل و نقل کرد زیرا یک مال منقول است. اما همین آجر اگر برای ساخت خانه مورد استفاده قرار گیرد دیگر مال منقول نخواهد بود و جزو اموا‌ل غیر منقول شمرده ‌‌‌می‌شود.

سوالات متدوال

چه نوع مالی جزو اموال منقول به حساب ‌‌‌می‌آید ؟

اموا‌لی که قابلیت حمل و نقل داشته باشند و در صورت جابه‌جایی آسیبی به آن‌‌‌‌ها نرسد همگی جزو اموا‌ل منقول به حساب ‌‌‌می‌آیند.

اگر از مصالح بنایی در ساخت خانه استفاده شود این مصالح مال منقول هستند ؟

خیر در صورتی که مصالح در ساخت ساختمان مورد استفاده قرار گیرند دیگر جزو اموا‌ل منقول نیستند زیرا امکان حمل و نقل آن‌ها وجود ندارد.

کشتی‌‌‌‌ها جزو اموال منقول هستند یا غیر منقول ؟

کشتی‌‌‌‌ها جزو اموا‌ل منقول به حساب ‌‌‌می‌آیند زیرا قابلیت جابه‌جایی و حمل و نقل دارند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اموا‌ل منقول، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون اموا‌ل منقول پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره