حقوقیمالکیت

پایان کار ساختمان | مراحل گرفتن پایان کار ساختمان – قوانین مهم – مدارک مورد نیاز

پایان کار ساختمان را چطور دریافت کنیم؟ همانطور که‌ همه ما‌ می‌دانیم‌ ساخت و ساز عملی است که طی انجام آن ساختمان یا ویلا‌های زیادی در شهر ساخته می‌شوند. اما ساخت و ‌ساز نیز یکی از مواردی است که ‌باید تاییدیه قانونی بگیرد تا بتوان از ساختمان ساخته شده به راحتی استفاده کرد. در ادامه قصد داریم در مورد پایان کار و مراحل گرفتن آن توضیحات مختصری را خدمتتان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

پایان کار ساختمان چیست‌‌ ؟

همانطور که می‌دانید برای اینکه بتوانید از ساختمان خود به راحتی استفاده کنید‌ می‌بایست از شهرداری پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر بگیرید. پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر در واقع همان سندی است که پس از اتمام ساخت ساختمان به شما داده می‌شود و تایید می‌کند که ملک از هر نظر ‌‌بی‌عیب و نقص است.

طبق قانون هر چقدر هم که شما ساختمان خود را دقیق و قانونی ساخته باشید باید بازهم از شهرداری پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر بگیرید تا این مسئله به صورت رسمی ‌اثبات گردد. توجه داشته باشید افرادی که از گرفتن پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر ساختمان خود خودداری می‌کنند بعد‌ها دچار مشکلاتی می‌شوند که این مشکلات به دلیل نگرفتن پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر به وجود می‌آیند.

مراحل گرفتن پایان کار ساختمان از شهرداری

برای اینکه بتوانید پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر ساختمان خود را از شهرداری دریافت کنید می‌بایست در مرحله اول مدارک‌ زیر را به شهرداری ارائه دهید:

اصل و کپی شناسنامه.

اصل و کپی سند ساختمان.

تصویر پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر ساختمان.

رسید پرداخت عوارض نوسازی که در صورت نوسازی کردن ساختمان مورد نیاز می‌باشد.

پس از اینکه این مدارک‌ را به شهرداری ارائه نمودید و درخواست دریافت پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر کردید شهرداری نیز یکی از بازرسین ‌خود را می‌فرستد تا از ساختمان تکمیل شده شما دیدن کند و چنانچه ساختمان دارای تخلف باشد آن را برطرف نماید. وقتی بازرس شهرداری ساختمان را تایید نمود شهرداری سند پایان ساخت ساختمان شما را صادر نموده و به شما ارائه می‌دهد.

برای آشنایی با اقدامات لازم هنگام گم شدن پایان کار ساختمان کلیک کنید.

قوانین مهم در مورد پایان کار ساختمان

  • گرفتن پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر ساختمان به عهده فرد سازنده ساختمان می‌باشد و او باید تمام هزینه‌های این ‌امر را نیز پرداخت کند. چنانچه او این ‌‌‌‌‌کا‌ر را انجام ندهد مالک می‌تواند الزام‌ او را به انجام این ‌‌‌‌‌کا‌ر از دادگاه خواستار شود.
  • اگر پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر دریافت نشود می‌توان ملک را فروخت اما حتما باید مدتی را برای دریافت پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر معین کرد تا سازنده پایان‌‌‌‌‌‌ کا‌ر را برای ملک فروخته شده دریافت نماید.
  • اگر ملک به دلایل مختلفی مثل وجود بدهی توقیف شده باشد باز هم می‌توان پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر آن را دریافت کرد و این ‌‌‌‌‌کا‌ر منع قانونی ندارد.
  • اگر ساختمان دارای پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر نباشد مالک نمی‌تواند سند آن ‌را به نام‌ فرد دیگری انتقال دهد.

عدم دریافت پا‌یان کار ساختمان

پیشنهاد می‌کنیم که برای ساختمان خود حتما پایان‌‌‌‌‌‌ کا‌ر دریافت کنید زیرا عدم دریافت پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر باعث مشکلات زیادی می‌شود و بعد‌ها نمی‌توان‌ به راحتی ساختمان را فروخت و یا تغییراتی در آن‌ ایجاد کرد. با گرفتن پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر به شهرداری اثبات می‌شود که ساختمان شما به صورت قانونی ساخته شده است و دارای خلافی نیست.

نکته‌ مهم: توجه داشته باشید که ‌اگر پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر با ساختمان شما مغایرت نداشته باشد هیچ مشکلی وجود ندارد و شما می‌توانید با رجوع به شهرداری خواهان اصلاح و صدور مجدد آن ‌شوید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص پایان کار ساختمان، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون پایان کار ساختمان پاسخ دهند.

 

سوالات متدوال

چرا باید پس از اتمام ساخت ساختمان از شهرداری پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر بگیریم‌‌ ؟

برای رفع تخلف‌های احتمالی ساختمان و همچنین اثبات ساخت قانونی آن به شهرداری.

برای دریافت پایان ‌‌‌‌‌کا‌ر ساختمان چه مداری نیاز است‌‌ ؟

اصل و کپی شناسنامه مالک، اصل و کپی سند ساختمان و… که در متن مقاله توضیحات بیشتر داده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره