سایر عقودعقود و قرارداد ها

مبایعه نامه چیست | موارد مندرج – تفاوت مبایعه نامه با سند رسمی – ضمانت اجرا

مبایعه نامه چیست؟ وقتی دو فرد ‌‌می‌خواهند با یکدیگر معامله‌‌ای انجام دهند ‌‌می‌بایست با هم قراردادی را امضا کنند تا آن ‌معامله اعتبار قانونی داشته باشد. مبایعه نامه نیز یکی از اسناد یا قرارداد‌هایی است که به همین منظور تنظیم ‌‌می‌گردد. در ادامه توضیحات مختصری را در مورد مبایعه نامه خدمتتان ارائه نموده‌‌ایم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

مبایعه نامه چیست‌‌‌ ؟

مبایعه ‌‌‌نامه در واقع همان قولنامه ‌‌می‌باشد، طی تنظیم مبایعه ‌‌‌نامه یا همان بیع ‌‌‌نامه دو فرد موظف ‌‌می‌شوند که اموال خود را با یکدیگر معاوضه کنند و در این میان یکی از افراد مال خود را ‌‌می‌فروشد و در عوض آن مبلغی را از طرف مقابلش دریافت ‌‌می‌کند. پس مبایعه ‌‌‌نامه سندی است که طی تنظیم آن مال افراد به فروش خواهد رسید.

برای آشنایی با نحوه فسخ مبایعه نامه کلیک کنید.

مبایعه نامه چه نوع سندی است‌‌‌ ؟

مبایعه ‌‌‌نامه یک سند عادی به حساب ‌‌می‌آید، در این نوع سند دو فرد با یکدیگر عهد ‌‌می‌کنند که یکی از آن‌ها مالی را خریداری کند و دیگری مالی را به فروش برساند و همچنین این سند توسط همان دو نفر تنظیم ‌‌می‌گردد. شاید برایتان سوال شود که چرا مبایعه ‌‌‌نامه یک سند عادی است که این مورد باید بگوییم مبایعه ‌‌‌نامه توسط طرفین تنظیم ‌‌می‌شود و توسط مامور رسمی تنظیم نخواهد شد و به همین علت است که ‌‌می‌گویند مبایعه ‌‌‌نامه یک سند عادی است.

در مبایعه نامه چه مواردی ذکر ‌‌می‌شود‌‌‌ ؟

در مبایعه ‌‌‌نامه تمام مشخصات هر دو طرف و مشخصات مال مورد معامله ذکر ‌‌می‌شود. برای مثال در این سند مشخصات هر دو طرف مثل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه و… ذکر ‌‌می‌شود. همچنین در این سند اگر مال یک خانه باشد مشخصات آن مثل موقعیت مکانی، انشعابات، متراژ، سال ساخت، هزینه آن و… در سند ذکر ‌‌می‌شود.

برای آشنایی با نحوه تعیین و پرداخت ضرر و زیان در مبایعه نامه کلیک کنید.

طی تنظیم مبایعه نا‌مه اگر یکی از طرفین به تعهد خود عمل نکند تکلیف چیست‌‌‌ ؟

در برخی موارد دیده ‌‌می‌شود که با وجود تنظیم مبایعه ‌‌‌نامه باز هم برخی افراد به تعهد خود عمل ‌‌نمی‌کنند. برای مثال فردی خانه‌اش را به دیگری ‌‌می‌فروشد ولی طرف مقابل هزینه خانه را به او پرداخت ‌‌نمی‌کند. یا برعکس مالک که هزینه خانه را دریافت کرده است برای انتقال سند به نام خریدار حضور پیدا ‌‌نمی‌کند.

در تمام این موارد ‌‌می‌توان از طریق دادگاه به موضوع رسیدگی کرد و از آنجایی که مبایعه ‌‌‌نامه دارای اعتبار قانونی زیادی است افراد ‌‌می‌توانند با مراجعه به دادگاه از حق و حقوق خود دفاع نمایند. با مراجعه به دادگاه قاضی پرونده را رسیدگی نموده و فرد را به انجام تعهدش الزام ‌‌می‌کند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مبایعه نامه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون مبایعه نامه پاسخ دهند.

 

سوالات متداول

مبایعه ‌‌‌نامه یک سند عادی است یا رسمی‌‌‌ ؟

مبایعه ‌‌‌نامه یک سند رسمی نیست زیرا توسط مامور رسمی تنظیم ‌‌نمی‌شود.

در مبایعه ‌‌‌نامه کدام یک از مشخصات طرفین ذکر ‌‌می‌شود‌‌‌ ؟

در مبایعه ‌‌‌نامه تمام مشخصات کلی طرفین مثل نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه و… ذکر ‌‌می‌شود که توضیحات کامل‌‌‌تر در متن مقاله آورده شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره