ضرب و جرحکیفری

دیه لب | دیه از بین بردن – فلج شدن – سست شدن – پارگی لب

دیه لب چقدر است؟ لب یکی از اجزای پرکاربرد در بدن انسان ‌می‌باشد که اگر از بین برود و یا لطمه‌‌‌ای به آن‌ وارد شود مسلما انجام برخی امور برای فرد سخت ‌می‌شود. لب‌‌ها به انسان کمک ‌می‌کنند بخندد، صحبت کند، حرف بزند و… که در صورت لطمه دیدن دیگر فرد قادر به انجام چنین اموری نیست. آسیب وارد کردن به لب‌‌ها نیز شامل دیه ‌می‌شود و قانونگذار حساسیت زیادی را نسبت به این موضوع نشان داده است. در ادامه این مطلب قصد داریم در خصوص دیه از بین بردن و فلج شدن‌ لب و… توضیحات مفصلی را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

دیه از بین بردن لب چقدر است‌‌‌‌‌ ؟

گاهی ممکن است فردی با ضربه وارد کردن به دیگری باعث از بین رفتن لب‌‌های او شود که در این صورت ‌می‌بایست د‌یه تعیین شده توسط قانونگذار را به فرد قربانی پرداخت نماید. د‌یه از بین بردن لب به شرح زیر ‌می‌باشد:

از بین بردن هر دو لب: چنانچه فرد باعث از بین رفتن هر دو لب دیگری شود ‌می‌بایست د‌یه یک انسان کامل که معادل 480 میلیون تومان است را به او بپردازد.

از بین بردن یکی از لب‌‌ها: چنانچه یکی از لب‌‌ها از بین رفته باشد د‌یه آن نصف د‌یه کامل انسان ‌می‌باشد که مبلغ آن 240 میلیون تومان ‌می‌باشد.

از بین بردن قسمتی از لب: در برخی موارد نیز هیچکدام از لب‌‌ها به طور کلی از بین نرفته‌‌‌‌‌اند و تنها قسمتی از آن‌ها از بین رفته است که در این صورت دادگاه د‌یه را با توجه به میزان آسیب دیدگی و نظر کارشناس تعیین ‌می‌کند.

دیه سست و فلج شدن لب‌‌ها

آسیبی که در دعوا‌‌ها و یا در حوادث به لب‌‌ها وارد ‌می‌شود ممکن است باعث سستی و فلج شدن لب‌‌ها بشود که در این صورت نیز قانونگذار د‌یه‌‌‌ای را تعیین نموده است. مقدار د‌یه سست و فلج شدن لب‌‌ها به شرح زیر ‌می‌باشد:

  • چنانچه فردی با وارد کردن ضربه‌‌‌ای باعث سست و فلج شدن لب دیگری شود به گونه که فرد بخندد اما لب به علت فلج بودن لب از روی دندان‌‌ها کنار نرود ‌می‌بایست دو سوم د‌یه یک لب را به او پرداخت کند.

آیا جمع شدن‌ لب‌‌ها نیز شامل‌ دیه ‌می‌شود‌‌‌‌‌ ؟

گاهی ممکن است در اثر ارتکاب یک جنایت لب فرد قربانی جمع بشود که در این صورت چه جمع شدن لب‌‌ها مانع پدیدار شدن دندان‌‌ها شود و چه نه به فرد قربانی ارش تعلق ‌می‌گیرد. ارش د‌یه‌‌‌ای است که بر اساس میزان آسیب و نظر کارشناس به فرد آسیب دیده پرداخت ‌می‌شود.

پارگی لب و میزان دیه تعیین شده برای آن

پارگی لب نه تنها باعث وارد شدن لطمه به لب‌‌ها ‌می‌شود بلکه در زیبایی انسان نیز تاثیر زیادی ‌می‌گذارد و ممکن است چهره فرد دیگر به حالت اولیه بازنگردد. در قانون کشور ما برای پارگی لب نیز د‌یه تعیین گردیده است که مقدار آن به شرح زیر ‌می‌باشد:

  • د‌یه پارگی هردو لب به گونه‌‌‌ای که دندان فرد قربانی مشخص شود یک سوم د‌یه کامل انسان خواهد بود.
  • چنانچه هردو لب دچار پارگی شوند و بدون عیب و نقص درمان شوند د‌یه آن‌‌ها معادل یک پنجم د‌یه کامل انسان ‌می‌باشد.
  • اگر یکی از لب‌‌ها دچار پارگی شود د‌یه آن معادل یک ششم د‌یه کامل انسان ‌می‌باشد.
  • در صورتی که یکی از لب‌‌ها پاره بشود اما بدون عیب و نقص درمان شود د‌یه آن یک دهم د‌یه کامل انسان خواهد بود.
برای دریافت مشاوره حقوقی از وکیل پایه یک دادگستری می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص د‌یه لب، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون د‌یه لب پاسخ دهند.

 

سوالات متداول

آیا از بین رفتن لب نیز شامل د‌یه ‌می‌شود‌‌‌‌‌ ؟

بله از بین رفتن لب نیز شامل د‌یه ‌می‌شود که در متن مقاله توضیحات کامل‌‌‌‌تری آمده است.

د‌یه از بین بردن هردو لب چقدر است‌‌‌‌‌ ؟

د‌یه از بین بردن هردو لب معادل د‌یه کامل انسان 480 میلیون تومان است.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام،ببخشید دیه آسیب شاخه حسی دوم عصب۳قلو درتصادف باعث شده لب بالایی سوزنی شکل شده،خاستم دیه ببینم چقدره،مچکرم

    1. سلام باید برای تعیین دقیق مبلغ به مراجع مراجعه کنید. و یا با شماره های درج شده تماس بگیرید تا وکلای مجموعه با توجه به میزان آسیب مبلغ قابل دریافت را برآورد کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره