سایر موضوعات کیفریکیفری

سردستگی گروه مجرمانه | مجازات رهبر گروه و اعضا – رهبری باند مجرمانه

سردستگی گروه مجرمانه چه مجازات هایی در پی دارد؟ حتما شما هم در فیلم و سریال‌ها دیده‌‌اید که فردی به عنوان رئیس یک گروه خلافکار برگزیده می‌شود و وظایف مختلفی را به عهده می‌گیرد. اما تشکیل گروه مجرمانه‌ای که‌ اقدام به کارهای خلاف قانون‌ می‌نماید در عالم واقعیت نه تنها جرم بزرگی به شمار می‌رود بلکه سردسته‌ یا رئیس آن‌ گروه مجرمانه مجازات شدید‌‌‌‌تری نسبت به دیگر اعضای گروه خواهد داشت. در واقع فردی که به عنوان سردسته گروه مجرمانه فعالیت می‌کند نقشه اجرای جرم را برای آن گروه طراحی کرده است و به همین خاطر قانونگذاران مجازات نسبتا سخت‌‌‌‌تری را برای اینگونه افراد در نظر گرفته‌‌‌اند. در ادامه قصد داریم در خصوص سردستگی گروه مجرمانه و مجازات تعیین شده برای آن توضیحات مفصلی را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

گروه مجرمانه چیست‌‌‌‌‌ ؟

گروه مجرمانه در واقع تیم منسجمی است که اقدام به ارتکاب جرم می‌نماید. این گروه از سه نفر یا بیشتر تشکیل می‌شود و معمولا به قصد ارتکاب جرم دورهم جمع می‌گردند، حتی در برخی موارد علت تشکیل گروه ارتکاب جرم نبوده اما بعد‌ها با فراهم ‌شدن زمینه اعضای گروه مرتکب جرم شده‌‌‌اند. گروه مجرمانه با همفکری یک دیگر سعی می‌کنند برای انجام جرائم مختلف برنامه ریزی کنند.

برای اشنایی با پیامدهای اخلال در نظم عمومی کلیک کنید.

مفهوم سردستگی گروه مجرمانه

سردستگی یک گروه مجرمانه معنی و مفهوم پیچیده‌‌ای ندارد و به سه حالت کلی تشکیل، طراحی و اداره گروه مجرمانه تقسیم می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت هر فردی که گروه مجرمانه‌ای را تشکیل دهد، آن‌ را طراحی کند و یا اینکه به اداره چنین گروهی بپردازد‌ به عنوان سردسته گروه مجرمانه شناخته می‌شود و طبق قانون مجازات سختی در انتظار او خواهد بود.

در واقع کسی که به عنوان سردسته این گروه انتخاب می‌شود معمولا جرم بزرگتری را انجام داده است زیرا او زمینه ارتکاب جرم را برای همه افراد گروه خود فراهم نموده و آن‌ها را اداره کرده تا جرمی را مرتکب شوند و به همین علت است که‌ قانونگذاران مجازات نسبتا سخت‌‌‌‌تری را برای سردسته گروه در نظر گرفته‌‌‌اند.

مجازات سردستگی گروه مجرمانه چیست‌‌‌‌‌ ؟

همانطور که گفتیم مجازات سردسته گروه مجرمانه معمولا شدید‌‌‌‌تر از افراد دیگر آن گروه خواهد بود. مجازات سردسته گروه شامل سه حالت زیر می‌باشد:

  • سردسته گروه مجرمانه طبق نظر قاضی به حداکثر مجازات شدیدترین جرمی که توسط گروهش انجام شده محکوم خواهد شد.
  • اگر جرم ارتکاب شده توسط گروه مجرمانه شامل مجازات حدود، دیه و قصاص باشد سردسته گروه به حداکثر مجازاتی که ‌قانونگذار برای معاونت در جرم تعیین کرده است محکوم می‌شود.
  • چنانچه سردسته گروه یکی از جرائم زیر مجموعه محاربه و افساد فی الارض را مرتکب شده باشد به مجازات همین جرائم محکوم می‌شود.
برای دریافت مشاوره حقوقی از وکیل پایه یک دادگستری می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص سردستگی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون سردستگی پاسخ دهند.

 

سوالات متداول

سردستگی گروه مجرمانه به چند حالت تقسیم می‌شود‌‌‌‌‌ ؟

سردستگی گروه مجرمانه به سه حالت تشکیل، طراحی و اداره گروه مجرمانه تقسیم می‌شود، برای دریافت توضیحات کامل‌‌‌‌تر به متن مقاله مراجعه کنید.

مجازات سردستگی گروه مجرمانه چیست‌‌‌‌‌ ؟

مجازات سردستگی گروه مجرمانه معمولا شدیدتر از اعضای دیگر خواهد بود که توضیحات کامل‌‌‌‌تر در متن مقاله آمده است.

حداقل تعداد نفرات برای تشکیل گروه مجرمانه چقدر است‌‌‌‌‌ ؟

حداقل تعداد نفرات برای تشکیل گروه مجرمانه سه نفر است که توضیحات کامل‌‌‌‌تر در متن مقاله آمده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره