اسناد تجاریتجاری

مفقودی چک

اعلام مفقودی چک یا دسته چک به دلیل خطراتی که دارد باید هر چه زودتر انجام شود. هر کسی با در دست داشتن دسته چک و کمی مهارت جعل کردن، به راحتی می‌تواند امضا و مهر شما را جعل کند. از طرفی چک پول نقد محسوب شده و هر کسی میتواند با مراجعه به شعب بانکی آن را نقد کند. بنابراین در صورتی که چک یا دسته چک تان را گم کرده‌اید، هرچه سریع‌تر جهت جلوگیری از نقد شدن و یا سوء استفاده قرار گرفتن آن اقدام کنید. در ادامه نحوه اعلام مفقودی چک و راه‌های جلوگیری از سوء استفاده از آن را شرح داده‌ایم.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

مفقودی چک | تعریف و عواقب مفقود شدن چک

مفقود شدن چک به معنای گم کردن و عدم دسترسی به آن می‌باشد. هرگاه فردی چک نوشته شده توسط خود را گم کند ‌‌‌‌می‌توان گفت که چک مفقود گردیده است. اما‌ نکته حائز اهمیت این است که اگر چک گم شود مشکل تنها گم شدن آن نیست و ‌‌‌‌می‌تواند برای کسی که آن را صادر کرده دردسر ساز باشد. چنانچه فردی چک را پیدا کند و به گونه‌‌‌‌‌‌ای چک را جعل کند ‌‌‌‌می‌تواند با ارائه آن به بانک مبلغ ذکر شده در آن‌ را برای خود وصول نماید. از این راه مفقود شدن چک ‌‌‌‌می‌تواند مشکلات زیادی را برای صادر کننده آن به بار بیاورد. برای آشنایی بیشتر با اهمیت مفقودی چک یا سایر اسناد تجاری کلیک کنید.

تعریف چک

چک نوعی سند تجاری به حساب ‌‌‌‌می‌آید که امروزه بسیار مورد استفاده قرار ‌‌‌‌می‌گیرد و کاربرد‌‌‌‌‌های فراوانی دارد. برخی افراد فرد دارای دسته چک هستند که ‌‌‌‌می‌توانند با استفاده از آن اقدام به نوشتن چک کنند و با این کار خرید و فروش و معاملات خود را به انجام برسانند. نکته حائز اهمیت اینجاست که فرد برای نوشتن چک و تحویل آن به دیگران ‌‌‌‌می‌بایست برابر مبلغ ذکر شده در حساب خود پول داشته باشد و اگر چنین نباشد چک او برگشت خورده و مشکلاتی را برایش به وجود خواهد آورد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در خصوص چک مقاله چک چیست را بخوانید.

سامانه ای برای اعلام مفقودی چک وجود دارد؟

در حال حاضر سامانه ساد24 جهت اعلام مفقودی یا سرقتی چک ها راه اندازی شده است. برای این کار وارد سامانه SAD24.IR بشوید و اطلاعات چک مفقودی را وارد نمایید.

مراحل اعلام مفقودی چک کدامند ؟

همانطور که گفتیم اگر چک مفقود شود ‌‌‌‌می‌تواند باعث بروز مشکلات زیادی برای صاحب چک شود و به همین منظور برای جلوگیری از بروز مشکلات صادر کننده چک ‌‌‌‌می‌بایست برخی اقدامات را انجام دهد. فرد صادر کننده ‌‌‌‌می‌بایست مفقو‌دی چک را اعلام نماید تا بتواند از بروز هرگونه ضرری جلوگیری کند. مراحل اعلام مفقو‌دی چک به شرح زیر ‌‌‌‌می‌باشند:

دستور عدم پرداخت به بانک

در مرحله اول فرد ‌‌‌‌می‌بایست با بانک مراجعه نموده و مفقو‌دی چک را اعلام کند. در این صورت بانک شرایط را ‌‌‌‌می‌سنجد و سپس گواهی عدم پرداخت را صادر ‌‌‌‌می‌کند. با صادر شدن این گواهی حساب فرد به مدت یک هفته مسدود ‌‌‌‌می‌شود و اگر فرد دارنده چک به بانک رجوع کند چک ‌برای او پاس نخواهد شد.

مفقودی چک | مراجعه به مراکز قضایی

در مرحله دوم فرد ‌‌‌‌می‌بایست در مدت یک هفته‌‌‌‌‌‌ای که حساب او مسدود است به مراجع قضایی رجوع کرده و با اعلام مفقو‌دی چک گواهی مربوط به مفقو‌دی چک ‌را دریافت نماید.‌‌‌‌ برای این کار اگر مبلغ چک تا ۲۰۰ میلیون ریال باشد فرد ‌‌‌‌می‌بایست به شورای حل اختلاف مراجعه کند و برای مبالغ بالاتر نیز باید به دادسرا برود.

ارائه گواهی به بانک

در مرحله آخر صادرکننده باید گواهی دریافت شده از مراجع قضایی را به بانک ارائه دهد. در صورتی که گواهی به بانک ‌تحویل داده نشود بانک ‌‌‌‌می‌تواند در صورت رجوع دارنده چک آن را برای او پاس کند.

اعلام چک مفقودی به دروغ

برخی افراد سودجو به دلایل مختلف ممکن است اقدام به اعلام مفقودی چک به دروغ بگویند. بر این اساس قانون مجازاتی برای این دست افراد نیز در نظر گرفته است. پس در صورتی که چک اعلام مفقودی شده باشد، دارنده چک برای دریافت وجه باید از صادر کننده شکایت کند. در صورتی که ثابت شود که اعلام مفقودی دروغ بوده بسته به مبلغ چک مجازات صادر می‌شود. برای مثال برای مبالغ کمتر از یک میلیون، به حبس یک تا شش ماه محکوم خواهد شد. در صورتی که مبلغ بین یک میلیون تا پنج میلیون تومان باشد، 6 ماه تا یک سال حبس صادر می‌شود. در صورت بروز چنین مسائلی پیشنهاد می‌شود حتما از خدمات وکیل کار استفاده نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مفقودی چک، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون مفقودی چک پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

مفقودی چک یعنی چه؟

هرگاه چک گم شود می توان گفت که مفقود شده است و می‌تواند دردسرساز باشد که توضیحات کامل‌تر در متن مقاله آمده است.

اولین مرحله اعلام مفقودی چک چیست؟

اولین مرحله دستور عدم پرداخت به بانک می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره