حقوقیمالکیت

تبدیل سند به تک برگی

تبدیل سند به تک برگی با توجه به مستندات شما مراحل مختلفی دارد. سندها به سه دسته مشاعی، دفترچه‌ای و تک برگی تقسیم می‌شوند. دولت در تلاش است جهت کاهش جرائم و کلاهبرداری‌ها و همچنین کاهش مشکلات سند‌های دفترچه‌ای جایگزینی به نام سند تک برگی را مرسوم نماید. در مقابل سند‌های تک برگی به کارهای اداری سرعت می‌بخشد و استفاده از آن برای مردم راحت‌تر است. ادامه این مقاله به نحوه تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگ و مدارک مورد نیاز آن می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با ویژگی های سند تک برگی کلیک کنید.


برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

تبدیل سند دفترچه ای به تک برگی

درخواست برای صدور سند تک برگ به دو دلیل انجام می‌شود. نخست آن که یک ملک توسط شخصی خریده شود و با مراجعه به دفتر ثبت اسناد برای مالک درخواست صدور سندتک برگ داده می‌شود. دومین دلیل نیز تعویض اسناد دفترچه‌ای به تک برگی  است. دراین صورت بازهم باید برای ثبت درخواست به دفتر ثبت اسناد مراجعه شود. تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگی برای تمامی معاملاتی که در سال 1390 و بعد از آن انجام شده الزامی است. بنابراین املاکی که اسناد آن‌ها پیش از سال 1390 تنظیم شده با سند دفترچه‌ای خود قابل انتقال به دیگری می‌باشند.

مراحل تبدیل سند دفترچه ای به تک برگی

برای تبدیل یک سند دفترچه‌ای به تک برگی ابتدا باید به اداره ثبت اسناد کشور مراجعه نماییم. در دفتر ثبت باید فرم‌های درخواست را برای تبدیل و گرفتن سندتک برگ تکمیل کنید. دفتر ثبت اسناد قبل از تبدیل سند و قبل از انتقال سند باید از طریق سیستم اداره ثبت استعلام‌های مورد نیاز را دریافت ‌نماید. در این مرحله برای استعلام از سند دو روز زمان لازم است. دریافت استعلام از سند به این دلیل است که مشخص گردد ملک مورد نظر در گرو جایی مثلا بانک نباشد و همین طور به شخص ثالثی فروخته نشده باشد.

در ادامه مالک موظف است بدهی‌های مربوط به ملک را پرداخت نماید و از شهرداری گواهی پایان کار بگیرد. باید توجه داشت اگر ملک اداری یا تجاری باشد نیاز است برای تعیین وضع کاربری ملک از سازمان نوسازی نامه بگیرد. مرحله آخر باید سند دفترچه‌ای و مدارک مورد نیاز به دفتر ثبت تحویل داده شود. اگر سند دفترچه‌ای گم شود یا در دسترس نباشد مالک باید ابتدا برای دریافت سند المثنی دفترچه‌ای اقدام نماید. تبدیل‌سند دفترچه‌ای به تک برگی هزینه‌هایی نیز دارد که باید پرداخت گردد.

در نهایت سند تک برگ پس از بررسی و طی مراحل صادر می‌گردد. طی شدن مراحل تبدیل حدود 50 روز به درازا می‌کشد. پس از صدور سند به آدرس پستی مالک ارسال می‌گردد. مامور پست موظف است سند را تنها به مالک تحویل دهد مگر آنکه هنگام تکمیل فرایندتبدیل سند مالک شخص دیگری را به عنوان گیرنده معرفی کرده باشد. برای جلوگیری از جعل سند تک برگی کلیک کنید.

مدارک مورد نیاز برای صدور سند تک‌برگی

جهت تبدیل‌سند دفترچه‌ای به تک برگی لازم است مدارک مشخص شده به دفتر ثبت اسناد رسمی تحویل داده شود:

 1. اصل سند قدیمی یا همان سند دفترچه‌ای (در صورت مفقود بودن سند مالک باید ابتدا سند المثنی دریافت نماید)
 2. اصل و کپی مدارک شناسایی مالک و خریدار با حضور خود اشخاص
 3. اصل خلاصه قرارداد فروش ملک (در صورتی که درخواست سندتک‌برگی برای ملک فروخته شده باشد)
 4. آدرس، کد پستی ملک و کروکی دقیق ملک مورد نظر
 5. قبض تلفن ملک مورد نظر و یک کپی از آن قبض
 6. آدرس و کد پستی مالک که سند پس از صدور به این آدرس ارسال گردد
 7. برای اسناد ورثه‌ای اصل و کپی برابر اصل دو گواهی انحصار وراثت و واریز مالیات بر ارث لازم است
 8. برای املاک تجاری و صنعتی و اداری نیز مدارکی جهت اثبات تسویه حساب با بیمه تامین اجتماعی لازم است

هزینه های تبدیل اسناد به سند تک برگی

همان‌طور که پیش‌تر بیان شد تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگی هزینه هایی را در بردارد. نکته مهم در مورد هزینه صدور سند تک برگ این که اگر ملک مورد نظر چند مالک یا چند ورثه داشته باشد، هزینه صدور به طور جداگانه برای هر فرد محاسبه و دریافت می‌شود. هزینه‌های تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگی شامل موارد زیر می‌شود.

 1. هزینه تعویض سند قدیمی و دفترچه‌ای به تک برگ 150 هزار تومان می‌باشد.
 2. در صورتی که سند پیش از آن به طور رسمی در سازمان اسناد ثبت نشده باشد درخواست کننده باید بابت ثبت رسمی سند نیز مبلغی بپردازد که میزان این مبلغ با توجه به عوامل مختلف متغیر می‌باشد.
 3. هزینه استعلام گیری از سند نیز حدود 10 هزار تومان است که باید به دفتر ثبت اسناد پرداخت شود.
 4. جهت ارسال سند تک برگی به آدرس پستی مالک نیز باید هزینه پست واریز شود.


برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگی برای کدام اسناد الزامی است ؟

قانوناً تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگی برای تمامی معاملاتی که در سال 1390 و بعد از آن انجام شده الزامی است.

جهت تبدیل سند دفترچه‌ای به تک برگی به کجا مراجعه کنیم ؟

برای تبدیل یک سند دفترچه‌ای به تک برگی ابتدا باید به اداره ثبت اسناد کشور مراجعه نماییم و فرم‌های درخواست را برای تبدیل و گرفتن سندتک‌برگ تکمیل کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره