آیین دادرسیآیین دادرسی مدنی

تامین اتباع بیگانه

گاهاً پیش آمده است که یک شخص خارجی و به اصطلاح حقوقی یک شخص بیگانه علیه یک شخص ایرانی اقامه دعوا کرده باشد اما نگرانی که در این مورد پیش می‌آید این است که اگر شخص خارجی فقط برای اتلاف وقت این کار را انجام داده باشد یا برای ایجاد یک دعوای واهی علیه خوانده ایرانی این امر را ترتیب داده باشد تکلیف چیست!؟ در این مقاله به پاسخ قانونگذار به این پرسش و این نوع از تامین که از اتباع بیگانه گرفته می‌شود و استثنائات این امر پرداخته‌ایم.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

تامین دعوای اتباع بیگانه

اگر خواهان خارجی، علیه خوانده ایرانی طرح دعوا کند ممکن است به درخواست خوانده، تامینی از خواهان به نحو امانت دریافت شود تا در صورت شکست او در دعوا، خسارات دادرسی وارده به خوانده مثل حق‌الوکاله وکیل، هزینه ایاب و ذهاب و… از محل آن جبران شود.

استثنائات قرار تامین دعوای بیگانگان

در موارد ذیل چنین تامینی راه ندارد:

۱- دعاوی مستند به اسناد تجاری (چک، سفته، برات): قانونگذار در این خصوص از واخواست شدن یا نشدن این اسناد سخن نگفته است پس در دعاوی مستند به اسناد واخواست نشده فوق نیز، تامین دعوای اتباع بیگانه راه ندارد.

توصیه می‌کنیم مقاله اسناد تجاری را مطالعه نمایید.

۲- دعاوی مستند به اسناد رسمی.

توصیه می‌کنیم مقاله اسناد رسمی را مطالعه نمایید.

۳- در دعاوی متقابل.

۴- در مورادی که بر اثر آگهی رسمی اقامه می‌شود: یعنی در مواردی که به موجب نشر آگهی در روزنامه، از اشخاص دعوت می‌شود که دعوای خود را اقامه کنند مثل اعتراض به ثبت ملک.

۵- در صورت رفتار متقابل: یعنی اگر در کشور متبوع آن خواهان خارجی، اتباع ایران به هر ترتیبی از سپردن تامین معاف باشند‌.

اوصاف تامین دعوای اتباع بیگانه

۱-اگر در جریان دادرسی، تابعیت ایرانی خواهان سلب شود و او تغییر تابعیت بدهد باز هم ایراد دعوای اتباع بیگانه امکان پذیر است.

۲- اگر در جریان رسیدگی خواهان خارجی تابعیت ایرانی کسب کند این تامین منتفی شده و به او بازگردانده می‌شود.

توصیه می‌کنیم مقاله تابعیت ایرانی را مطالعه نمایید.

۳- این تامین از وارد ثالث خارجی نیز قابل اخذ است.

۴- تامین دعوای اتباع بیگانه در خصوص دادخواست ضرر و زیانی که توسط شاکی خارجی برای جبران خسارت ناشی از جرم داده شده نیز قابل اخذ است.

۵- ایراد دعوای اتباع بیگانه منوط به درخواست خوانده است. قاضی نمی‌تواند راسا چنین تامینی مقرر کند.

۶- مهلت این ایراد تا پایان جلسه اول دادرسی است. البته اگر در جریان دادرسی خواهان تابعیت خارجی کسب کند خوانده ایرانی می‌تواند در اولین جلسه بعد از کسب تابعیت، تقاضای تامین کند‌.

۷- در صورت خارجی بودن خواهان و ایرانی بودن خوانده قاضی ملزم به پذیرش ایراد است و باید قرار مقتضی را صادر کند.

۸- این قرار، قابل شکایت و اعتراض نیست.

۹- میزان تامین بسته به نظر قاضی است البته میزان آن باید معادل هزینه دادرسی و حق‌الوکاله وکیل در مرحله بدوی تعیین شود‌.

۱۰- میزان تامین در طول دادرسی از طرف قاضی قابل افزایش است اما قابل کاهش نیست. در افزایش میزان تامین نیز تا قبل از آن که خواهان مبلغ مازاد تامین را پرداخت نکند دادرسی متوقف می‌ماند.

۱۱- مهلت سپردن تامین به نظر قاضی بستگی دارد.

۱۲- در مهلت سپردن تامین، رسیدگی به دعوا به موجب قرار توقیف دادرسی متوقف می‌شود.

توصیه می‌کنیم مقاله توقیف دادرسی را مطالعه نمایید.

۱۳- در صورت عدم سپردن تامین در مهلت مقرر، به درخواست خوانده قرار رد دادخواست صادر می‌شود.

نکته

اگر در جریان رسیدگی، موجبات معافیت از تامین دعوای اتباع بیگانه منتفی شود به درخواست خوانده ایرانی از خواهان خارجی تامین اخذ می‌شود. برای مثال فرض کنید دعوای مطروحه شخص خارجی علیه یک خوانده ایرانی، یک دعوای متقابل باشد، دعوای متقابل از سپردن تامین معاف است حال اگر به دلیلی دعوای اصلی ساقط شود، دعوای متقابل به عنوان یک دعوای اصلی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد در این صورت خوانده ایرانی می‌تواند تقاضای تامین کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص انواع تامین، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون انواع تامین پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیریدیا مطالب مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره