حقوقیسایر موضوعات حقوقی

بازسازی ساختمان با مخالفت مالکین | لزوم یا عدم لزوم کسب رضایت همسایه‌ها

ساختمان‌ها هر چقدر هم که با مصالح با کیفیتی ساخته شده باشند به مرور زمان فرسوده ‌‌‌‌می‌شوند و نیاز به مرمت و بازسازی دارند. اما در بعضی از موارد دیده شده است که مالکین با بازسازی ساختمان مخالف هستند و اجازه این کار را ‌‌‌‌نمی‌دهند که در ادامه توضیحات کامل‌‌‌تری را در این خصوص خدمتتان ارائه نموده‌‌ایم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

بازسازی ساختمان با مخالفت مالکین امکانپذیر است‌‌‌ ؟

در برخی موارد دیده ‌‌‌‌می‌شود که ساختمان‌ها به دلیل سپری شدن عمر طبیعیشان و یا رسیدن آسیب به آن‌ها فرسوده ‌‌‌‌می‌شوند و ‌نیاز به بازسازی خواهند داشت. اگر ساختمانی نیازمند بازسازی باشد و چند مالک آن ‌بخواهند برای بازسازی آن اقدام نمایند اما مالکین دیگر با این کار مخالف باشند بازهم بازسازی ساختمان امکانپذیر ‌‌‌‌می‌باشد.

از آنجایی که ساختمان‌های فرسوده احتمال ریزش دارند و ممکن است خسارت‌های جانی و مالی به بار آورند قانونگذار به مالکین اجازه داده است که حتی اگر یک یا دو مالک دیگر با بازسازی ساختمان مخالف باشند بازهم این کار صورت بگیرد و هیچ منع قانونی در پی نخواهد داشت.

مالکینی که قصد دارند ساختمان را بازسازی کنند ‌‌‌‌می‌بایست برای مالکین‌ مخالف مسکن اجاره کنند و آن‌ها در آن جا اسکان دهند. مالکینی که ساختمان را بازسازی ‌‌‌‌می‌کنند ‌‌‌‌‌می‌بایست هزینه بازسازی را میان تمام مالکین دیگر نیز تقسیم کنند تا هرکدام سهم خود را بپردازد و‌ پس از مرمت ساختمان ‌‌‌‌می‌توان از مالکین مخالف درخواست کرد که به ساختمان بازگردند و در آن‌ ساکن‌ شوند.

نکته مهم: توجه‌ داشته باشید که هزینه اجاره مسکن برای مالکین مخالف بازسازی به عهده خود آن‌ها خواهد بود زیرا این مسکن‌ها برای سکونت‌ موقتی آن‌ها اجاره ‌‌‌‌می‌شوند.

اگر مالکین مخالف ملک‌ را برای بازسازی تخلیه نکنند تکلیف چیست‌‌‌ ؟

در برخی موارد دیده شده که مالکین مخالف حاضر به تخلیه ملک نیستند که در این صورت مدیر ساختمان ‌‌‌‌می‌تواند با مراجعه مجتمع قضایی از رئیس دادگستری آن مجمع درخواست کند که حکم تخلیه ملک را صادر نماید. رئیس دادگستری نیز با توجه به درخواست مدیر ساختمان به سرعت دستور تخلیه ملک را صادر ‌‌‌‌می‌نماید و مالکین را مکلف ‌‌‌‌می‌کند که ملک را به سرعت تخلیه کنند.

سوالات متدوال

آیا با مخالفت برخی از مالکین ‌‌‌‌می‌توان ساختمان را بازسازی کرد‌‌‌ ؟

بله این کار منع قانونی ندارد.

اگر مالکین ملک را تخلیه نکنند تکلیف چیست‌‌‌ ؟

‌‌‌‌می‌توان با مراجعه به مراکز قضایی درخواست کرد که دستور تخلیه ساختمان صادر شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص با‌زسازی ساختمان، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون با‌زسازی ساختمان پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

شماره تماس وکیل دات کام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا