جعلکیفری

جعل شناسنامه | مجازات جعل شناسنامه و نمونه شکواییه

جعل اسناد هویتی افراد دیگر از جمله مواردی است که طبق قانون جرم محسوب شده و مجازات‌های متفاوتی را در پی خواهد داشت. شناسنامه یکی از اسنادی است که ممکن است توسط افراد متقلب جعل شود. در ادامه قصد داریم در مورد جعل شناسنامه توضیحات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

آیا امکان جعل شناسنامه وجود دارد ؟

این سوال که آیا امکان جعل شنا‌سنا‌مه ما ‌وجود دارد؟ ممکن است در ذهن هر فردی پیش بیاید که در این باره باید بگوییم بله متاسفانه برخی افراد متقلب امروزه با دریافت هزینه‌های بسیار زیاد اقدام به جعل شنا‌سنا‌مه افراد می‌کنند و با این کار مرتکب جرم می‌شوند.

جعل شنا‌سنا‌مه یک جرم کاملا عمدی محسوب می‌شود زیرا از نظر قانون فردی که شنا‌سنا‌مه را جعل می‌کند هیچ هدفی جز تقلب و سوء استفاده ندارد و مجرم محسوب خواهد شد.

 

جرم جعل شناسنامه 

جعل اسناد هویتی ( شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت و …) برخلاف قانون بوده و دارای مجازت می باشد. 

بر اساس قانون مجازات اسلامی جعل کردن شناسنامه یا کارت ملی از جمله مصادیق جرم جعل اسناد می باشد. برای بررسی جرم جعل شناسنامه لازم است به بررسی ماده 523 قانون مجازت اسلامی توجه کرد. 

بر اساس ماده 523 قانون مجازت اسلامی مجازت اسنادی از جمله شناسنامه مصادیق مختلفی دارد. مصادیق جرم جعل شناسنامه یا کارت ملی شامل انجام اقداماتی همچون ساختن نوشته ، امضای اشخاص رسمی و غیر رسمی ، خراشیدن ، تراشیدن، قلم بردن، الحاق و محو و سیاه کردن یا تغییر تاریخ سند ، الصاق کردن نوشته به نوشته های دیگر ، به کار بردن مهر دیگران بدون اجازه و امثال آن که با قصد تقلب انجام شود.

 

مجازات جعل شناسنامه

جعل شناسنامه بر اساس قانون مجازات اسلامی و قانون تخلفات، جرایم و مجازات مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه جرم می باشد و برای ارتکاب آن مجازات هایی مقرر شده است. در این قسمت از مقاله قصد داریم به مجازات جعل شناسنامه را ذکر کنیم : 

مجازات جعل شنا‌سنا‌مه توسط افراد دولتی

افراد دولتی به دلیل اینکه با روش تولید شنا‌سنا‌مه آشنایی بیشتری دارند بهتر می‌توانند آن را جعل کنند و همین باعث شده است که قانونگذاران برای افراد دولتی که این کار را انجام بدهند مجازات سنگین‌تری در نظر بگیرند.

بر اساس ماده 534 قانون مجازات اسلامی، مجازات جعل شناسنامه برای ماموران دولت یک الی پنج سال زندان و جریمه نقدی از 5 میلیون تومان تا 25 میلیون تومان خواهد بود.

بر اساس ماده 532 قانون مجازات اسلامی اگر به واسطه وقوع جرم توسط کارمندان دولت یا مراجع قضایی یا ماموران دولت خسارتی به کسی برسد مامور دولت ملزم به جبران آن خواهد بود.

مجازات جعل شناسنامه توسط افراد عادی

بر اساس ماده 533 قانون مجازت اسلامی ، جرم جعل شناسنامه و کارت ملی با توسط به اقداماتی همچون تراشیدن، سیاه و محو رکدن اطلاعات شناسنامه ، خراشیدن و یا مواردی از این قبل در صورتی که توسط افراد عادی انجام شده باشد. به مجازت حبس از شش ماه تا سه سال و یا پرداخت جرائم نقدی 5 میلیون تا 25 میلیون تومان محکوم خواهد شد. 

 

سایر مجازات جعل شناسنامه 

علاوه بر موارد فوق :

طبق ماده 16 قانون تخلفات، مجازت های مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه در صورتی که جعل شناسنامه از طریق گروه و به سورت سازمان یافته ای ارتکاب گردد. مجازت برای اعضای گروه عبارت است از 5 تا 15 سال و نیز پرداخت نقدی 15 تا 60 میلیون تومان 

بر اساس ماده 14 قانون تخلفات ، در صورتی که فردی اقدام به چاپ شناسنامه به صورت غیر مجاز نماید و یا اینکه اقدام به جعل غیر مجاز مهر های سجلی نماید یا آنها را سرقت کند. مجازات قانونی حبس از 2 تا 5 سال و جریمه نقدی 15 تا 35 میلیون برای او در نظر گرفته شده است. 

بر اساس ماده 15 قانون ذکر شده، خرید و فروش شناسانمه نیز جرم محسوب می شود و در صورتی که شخصی برای بار اول اقدام به این کار نماید به مجازت نقدی 3 تا 6 میلیون تومان محکوم می شود و در صورت تکرار این اقدام به مجازت حبس 3 تا 10 سال محکون می شود.

 

مجازات استفاده از شناسنامه جعلی

همانطور که جعل شنا‌سنا‌مه جرم است استفاده از شنا‌سنا‌مه جعلی نیز جرم محسوب می‌شود و چنانچه فردی بداند که شنا‌سنا‌مه‌‌ای جعلی است اما بازهم از آن استفاده کند طبق قانون مجازات می‌شود.

بر اساس ماده 5332 قاون مجازت اسلامی در صورتی که شخصی با علم و اطلاع نسبت به جعلی بودن اسناد همچون شناسنامه ، آن را مورد استفاده قرار دهد؛ علاوه بر اینکه محکون به جبران خسارت وارده می شود. به مجازات حبس از شش ماه تا سه سال و یا مجازات نقدی 5 تا 15 میلیون تومان محکوم خواده شد. 

 

نحوه شکایت و رسیدگی به جرم جعل شناسنامه 

جرم جعل کارت ملی ، شناسانه و جعل کارت پایان خدمت ، قابل شکایت و پیگیری قضایی می باشد. شکایت از جرم جعل شناسنامه به این صورت است که شاکی باید اقدام به طرح شکایت از مرتکب نماید و رسیدگی به جرم جعل شناسنامه جعلی را از دادگاه تقاضا نماید.

شاکی ابتدا باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نموده و شکواییه خود را به صورت الکترونیکی به ثبت برساند. البته طرح شکواییه نیاز مند ان است که ابتدا فرد در سامانه ثنا حساب کاربری ایجاد نموده باشد. 

 

نمونه شکواییه جعل شناسنامه 

شاکی با تهیه و تنظیم شکواییه و ارائه آن از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی رسدیگی به این جرم و مجازات مرتکب را تقاضا نماید. 

در ادامه نمونه شکواییه جعل کارت ملی آمده است :

 

نمونه شکواییه جعل کارت ملی

ریاست محترم ……………….. با سلام ؛ احتراما به استحضار می رساند که مشتکی عنه ، آقا / خانم …………………… در تاریخ ……………………….. اقدام به جعل شناسنامه اینجانب نموده اند . با توجه به اینکه جعل شناسنامه ، بر اساس قانون مجازات اسلامی جرم می باشد ، به استناد اسناد و مدارک ضمیمه شده ، رسیدگی و صدور حکم مبنی بر مجازات ایشان را خواستار هستم. با تشکر

.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص جعل شنا‌سنامه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون جعل شنا‌سنامه پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

سوالات متدوال

آیا جعل شنا‌سنا‌مه جرم محسوب می‌شود ؟

بله جرم محسوب شده و مجازات‌هایی را در پی خواهد داشت.

مجازات حبس افرادی که از شنا‌سنا‌مه جعلی استفاده می‌کنند چقدر است ؟

مجازات حبس این افراد از شش ماه تا سه سال خواهد بود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره