ضرب و جرحکیفری

دیه کما | میزان دیه به کما رفتن – اغمای منجر به مرگ – دیه عوارض ناشی از کما

دیه کما رفتن به چه کسی تعلق می گیرد؟ هرگاه فردی به هرکدام از اعضای بدن فرد دیگر آسیب وارد کنند و یا اینکه شخصی را بکشد می‌بایست قصاص شود اما قانونگذاران شرایطی را پیش بینی کرده‌اند که طبق این شرایط مجرم می‌تواند به جای مجازات به شاکی دیه پرداخت کند و رضایت ‌او را جلب کند. دیه انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها دیه به کما رفتن می‌باشد. در ادامه قصد داریم در مورد دیه به کما رفتن توضیحات کامل‌تری را در اختیارتان قرار دهیم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

به کما رفتن به چه معناست ؟

به کما رفتن به معنای از دست دادن هوشیاری کامل فرد می‌باشد ‌و هر فردی که به کما برود با کمک دردناک‌ترین محرک‌های فیزیکی نیز نمی‌تواند هوشیاری خود را به دست بیاورد. عواملی مثل خوردن سم، ضربه به سر و… می‌تواند باعث به کما رفتن افراد بشود. حال اگر فردی با عمل مجرمانه خود باعث به کما رفتن فرد دیگر شود می بایست به او د‌یه پرداخت کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دیه کامل انسان کلیک کنید.

دیه به کما رفتن چقدر است ؟

در قانون کشور ما برای بیشتر اعضای بدن د‌یه‌ای معین شده است اما نمی‌توان برای همه نقاط بدن د‌یه مشخصی را در نظر گرفت زیرا میزان آسیب هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد و در قانون نیز برای برخی موارد د‌یه‌ای تعیین نشده است.

در قانون کشور ما برای به کما رفتن نیز هیچ د‌یه مشخصی در نظر گرفته نشده است اما اگر فردی باعث به کما رفتن فرد دیگر شود می‌بایست بر اساس محاسبات پزشکی قانونی و کارشناسان ارش بپردازد. پس می‌توان نتیجه ‌گرفت که د‌یه‌ کما رفتگی اندازه مشخصی ندارد و توسط پزشکی قانونی و کارشناسان تعیین می‌شود که به چنین د‌یه‌ای ارش نیز گفته می‌شود.

آیا می‌توان دیه عوارض ناشی از به کما رفتن را نیز مطالبه کرد ؟

بر اساس ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی اگر فردی توسط عمل فرد دیگر به کما برود و با ‌به‌ کما رفتن دچار عارضه‌ای شود می‌تواند د‌یه عوارض ناشی از کما رفتن را نیز مطالبه کند که اندازه آن‌ را کارشناسان و پزشکان متخصص پزشکی قانونی تعیین می‌کنند. برای مثال ممکن ‌است فرد با به کما رفتن بینایی یا حافظه خود را از دست بدهد که در این موارد می‌تواند د‌یه آن‌ها را نیز مطالبه کند.

دیه کما منجر به مرگ

در برخی موارد ممکن است فردی که به کما رفته است دیگر هوشیاری خود را به دست نیاورد و فوت کند که در این صورت می‌بایست د‌یه یک ‌انسان کامل به ولی دم او پرداخت شود. در این حالت شخص مجرم می بایست د‌یه کامل انسان که امسال ‌معادل 480 میلیون تومان است را به ایشان بپردازد. لازم به ذکر است که د‌یه کامل انسان هر سال تغییر می‌کند و افزایش می‌یابد.

برای دریافت مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص دیه کما، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون دیه کما پاسخ دهند.

 

 

سوالات متداول

آیا به کما رفتن نیز می‌تواند باعث تعلق د‌یه به فرد شود ؟

بله در این صورت فرد یا ولی دمش می‌توانند برای مطالبه د‌یه به دادگاه مراجعه کنند که اطلاعات کامل‌تر در متن مقاله آمده است.

د‌یه به کما رفتنی که منجر به مرگ شود چقدر است ؟

در صورتی که فرد پس از به کما رفتن فوت ‌کند د‌یه کامل انسان معادل 480 میلیون تومان به ولی دم او او تعلق خواهد گرفت که اطلاعات کامل‌تر در متن مقاله آمده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره