تجاریشرکت ها

مطالبه طلب از شرکت سهامی خاص

آیا نحوه مطالبه طلب از شرکت سهامی خاص را می دانید؟ ماده 20 قانون تجارت ایران انواع شرکت‌های تجاری را معرفی می‌کند. شرکت‌های سهامی عام و خاص نیز از انواع شرکت‌های تجاری نامبرده در این ماده هستند. شرکت سهامی خاص در مقایسه با سایر شرکت‌های تجاری پرطرفدار‌تر است. یعنی اغلب تاجران تمایل دارند تا کسب و کار خود را با عنوان شرکت سهامی خاص در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسانند. این شرکت‌ها با توجه به قواعد و مقررات اداری خود هم جذاب و کارآمد هستند. حال باید دید این شرکت پرطرفدار و کارآمد هنگام انجام تعهدات و پرداخت مطالبات طلبکاران چگونه عمل می‌کند. در ادامه مقاله به مطالبه طلب از شرکت سهامی خاص و مسئولیت‌ پرداخت مطالبات را شرح می‌دهیم. برای دریافت خدمات از وکیل کار کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

مطالبه طلب از شرکت سهامی خاص

در معاملات تجاری ممکن است بدهی‌های متفاوتی برای یک شرکت به وجود بیاید. بدهی‌ها و دیون در واقع تعهدات آن شرکت به طرف معامله‌اش است. سؤال اینجاست که طرف معامله شرکت یا طلبکاران شرکت برای دریافت مطالبات خود باید به چه کسی رجوع کنند؟ مسئولیت پرداخت بدهی‌های شرکت با کیست؟

پرداخت دیون شرکت در وهله اول بر عهده خود شرکت است. اما در شرایطی که شرکت توانایی پرداخت بدهی خود را نداشته باشد استثنائاً قانون مدیران و سهامداران را به عنوان مسئول پرداخت بدهی‌ها معرفی می‌کند. برای آشنایی بیشتر با قوانین مربوط به شرکت سهامی کلیک کنید.

مطالبه طلب از شرکت سهامی خاص | مسئولیت شرکت در پرداخت دیون

همان‌طور که پیشتر گفته شد، مسئولیت پرداخت دیون شرکت در وهله اول بر عهده خود شرکت است. به عبارتی دیگر قانون برای شرکت‌های تجاری که شرکت سهامی خاص هم جزئی از آن است یک شخصیت مستقل حقوقی قائل است. یعنی شرکت‌های ثبت شده مانند یک انسان می‌توانند صاحب اموالی باشند و توانایی پذیرش مسئولیت و دادن تعهد را دارند. بنابراین پرداخت بدهی‌های شرکت ابتدا باید توسط اموال و دارایی‌های شرکت انجام گیرد. برای آشنایی بیشتر با شخص حقوقی کلیک کنید.

جلب مدیر عامل شرکت سهامی خاص برای پرداخت دیون

تحت شرایطی قانون استثنائاً مدیران شرکت را موظف به پرداخت بدهی‌های شرکت می‌نماید. از مهم‌ترین دلایل آن تخلف مدیران یا هیئت مدیره است. اگر بدهی شرکت به دلیل تخلفات مدیرعامل یا هیئت مدیره ایجاد گردد، در اینجا از نظر قانون مدیرعامل و هیئت مدیره به عنوان مسئول پرداخت دیون ایجاد شده هستند. در زمان ورشکستگی شرکت نیز در صورتی که دارائی و اموال شرکت برای پرداخت بدهی‌ها کفایت نکند و این ورشکستگی ناشی از تخلف مدیران از اساسنامه شرکت باشد می‌توان پرداخت بخشی از دیون را از این مدیران مطالبه کرد.

همچنین اگر یکی از مدیران شرکت سهامی خاص برای طلبکار شرکت از جانب خود چک صادر کند در پرداخت کردن این بدهی همراه با شرکت مسئولیت تضامنی خواهد داشت. یعنی طلبکار برای دریافت تمام مبلغ بدهی می‌تواند به مدیر مذکور مراجعه کند حتی با وجود این که بدهی مربوط به شرکت است.

این موضوع در ماده 19 قانون صدور چک به این صورت آمده است: « در صورتی که چک به وکالت یا نمایندگی از طرف صاحب حساب اعم از شخص حقیقی یا حقوقی صادر شده باشد، صادرکننده چک و صاحب امضا متضامنا مسئول پرداخت وجه چک بوده و اجراییه و حکم ضرر و زیان بر اساس تضامن علیه هر دو نفر صادر می‌شود. به علاوه امضاکننده چک طبق مقررات این قانون مسئولیت کیفری خواهد داشت مگر اینکه ثابت نماید که عدم پرداخت مستند به عمل صاحب حساب یا وکیل یا نماینده بعدی او است،‌ که در این‌صورت کسی که موجب عدم پرداخت شده از نظر کیفری مسئول خواهد بود.»

مسئولیت سهامداران شرکت در پرداخت دیون

سرمایه در شرکت‌های سهامی به صورت سهام تقسیم می‌شوند. میزان مبلغ هر سهام در اساسنامه شرکت سهامی تعیین می‌گردد که در اصطلاح مبلغ اسمی هر سهام می‌گویند. همان‌طور که گفته شد. برخی از سهامداران در شرکت سهامی خاص از سمت‌های مدیریتی برخوردار نیستند. از آنجا که در دید قانون مسئولیت پرداخت بدهی در درجه اول با شرکت و در درجه دوم با آخرین مدیران شرکت می‌باشد معمولاً مدیران سابق و سهامداران بدون سمت مسئول پرداخت بدهی‌های شرکت نخواهند بود.

اما در شرایط خاص با توجه به اینکه سهامدار به اندازه‌ی آورده خود در شرکت سهام دارد و مطابق ماده 1 لایحه قانونی تجارت میزان مسئولیت سهامداران شرکت سهامی خاص در بازپرداخت دیون شرکت فقط تا مبلغ اسمی سهام خودشان می‌باشد. در ماده 1 لایحه قانونی تجارت این‌گونه آمده است: «شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن‌ها است». بنابراین سهامداران بیشتر از مبلغ اسمی سهامشان مسئولیت ندارند و نمی‌توان برای پرداخت بدهی‌های شرکت اموال شخصی سهامداران را توقیف کرد.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سؤالات متداول

مسئولیت پرداخت بدهی شرکت سهامی خاص برعهده کیست ؟

پرداخت دیون شرکت در وهله اول برعهده خود شرکت است. اما در شرایطی استثنائاً قانون مدیران و سهامداران را به عنوان مسئول پرداخت بدهی‌ها معرفی می‌کند.

مسئولیت سهامداران بدون سمت مدیریتی در پرداخت دیون شرکت به چه میزان است ؟

میزان مسئولیت سهامداران شرکت سهامی خاص در بازپرداخت دیون شرکت فقط تا مبلغ اسمی سهام خودشان می‌باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره