آیین دادرسیآیین دادرسی دعوی

عدم حضور شاکی در دادگاه

عدم حضور شاکی در دادگاه چه عواقبی دارد؟ همانطور که‌‌ می‌دانید در هر پرونده‌‌‌ای در دادگاه دو طرف وجود دارند که‌ یکی شاکی و دیگری متهم و یا مجرم نام دارد. شاکی و متهم دارای حقوقی هستند و برای پیگیری پرونده ‌می‌بایست برخی مراحل را طی نمایند. یکی از مراحلی که شاکی باید طی کند حضور در جلسات دادگاه است. در ادامه در خصوص عدم‌حضور شاکی در جلسات دادگاه توضیحات مفصلی ارائه کرده‌ایم. برای آشنایی با عواقب عدم حضور خوانده در دادگاه کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

عدم حضور شاکی در جلسات دادگاه

شاکی کسی است که تعقیب شخص متهم را از دادگاه درخواست نموده است. دادگاه نیز بر مبنای این درخواست او جلساتی را تعیین ‌می‌کند تا در آن‌‌ها به موضوع رسیدگی کند. شاکی باید در تمامی این جلسات حضور پیدا کند. چراکه این جلسات برای احقاق حقوق او تشکیل می‌گردد و عدم حضور او در جلسات ممکن است به شکستش بینجامد.

لازم به ذکر است که شاکی ‌می‌تواند وکیل خود را نیز برای حضور در جلسات دادگاه به جای خود بفرستد. دلایل موجه شاکی برای عدم حضور در جلسات به شرح زیر می‌باشد:

  • چنانچه یکی از بستگان شاکی تا درجه اول از طبقه دوم فوت‌ نماید شاکی ‌می‌تواند به همین دلیل در جلسات حضور نیابد.
  • چنانچه شاکی دچار بیماری شود و این بیماری مانع از حرکت ‌کردن‌ او گردد و یا اینکه حرکت کردن برای او مضر باشد، حضور نیافتن او در دادگاه موجه خواهد بود.
  • چنانچه برخی حوادث قهری همانند زلزله، سیل و… رخ دهند که از حضور شاکی در دادگاه جلوگیری کنند و‌ مانع شوند حضور نیافتن‌ او موجه است.
  • اگر وکیل فرد به دلیل حوادثی که خارج از اختیارش هست نتواند در جلسات حضور یابد غیبت او موجه خواهد‌ بود.

پیامد‌‌های عدم حضور شاکی در دادگاه

پیامد‌‌های غیبت شاکی در جلسات دادگاه به طور کلی شامل دو مورد زیر ‌می‌شود:

  • اگر حضور شاکی برای ارائه توضیحات و مدارک خاص نیاز نباشد و دلیل موجهی نیز برای عدم حضور خود نداشته باشد رای بهرحال صادر خواهد شد. بدیهی است که غیبت شاکی به ضرر اوست.
  • اگر شاکی در جلسات دادگاه غیبت کند طبق قانون غیبت او به معنای گذشت و بخشش او نخواهد بود و قاضی طبق قانون رای را صادر ‌می‌کند.

اعتراض به رای صادر شده در صورت غیبت شاکی

در برخی موارد دیده ‌می‌شود که شاکی از حکم صادر شده توسط قاضی در زمان غیبتش رضایت ندارد و قصد دارد به این حکم اعتراض نماید. در این صورت او ‌می‌تواند ظرف مدت زمان بیست روز پس از ابلاغ حکم اعتراضش را ثبت نماید. برای آشنایی با مراحل اعتراض به حکم قطعی دادگاه کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سوالات‌ متداول

آیا فرستادن لایحه ‌می‌تواند در صورت غیبت شاکی موثر باشد‌‌‌ ؟

بله دادگاه در جرایمی که جنبه عمومی دارند بهرحال رسیدگی می‌کند.

آیا شاکی ‌می‌تواند به جای خود از وکیلش بخواهد در جلسات دادگاه حضور یابد‌‌‌ ؟

بله در این‌ صورت دفاعیات وکیلش کاملا معتبر خواهند بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص عدم حضور شاکی در دادگاه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون عدم حضور شاکی در دادگاه پاسخ دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره