ضرب و جرحکیفری

نزاع چیست | تعریف و عناصر جرم نزاع و درگیری خیابانی

همانطور که می‌دانید میلیون‌ها انسان بر روی کره زمین در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند که، هرکدام دارای نظر و عقیده متفاوتی می‌باشند. این تفاوت نظر و عقیده گاهی ممکن است باعث بروز اختلافاتی میان افراد یک جامعه شود و در نتیجه یک درگیری خشونت آمیز را به بار آورد. به همین دلیل قانونگذار درگیری، دعوا، مشاجره و… را صحیح ندانسته و در صورت وجود برخی شرایط این کار را به عنوان جرم بر شمرده است. جرم نزاع یکی از جرائمی است که توسط قانونگذار تعیین شده است و در واقع همان درگیری میان افراد می‌باشد در ادامه این مقاله قصد داریم در خصوص اینکه جرم نزاع چیست و چه عناصر و مجازاتی دارد توضیحات مفید و مختصری را خدمت شما عزیزان ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

تعریف جرم نزاع در قانون چیست ؟

جرم نزاع یکی از جرائمی است که می‌تواند باعث آسیب مالی و جانی به یک یا چندین نفر شود. هر گاه دو یا چند نفر اقدام به مشاجره و دعوا با یکدیگر نمایند و یکدیگر را مورد ضرب و شتم قرار دهند، در واقع مرتکب جرم نزاع شده‌‌اند و مطابق قانون مجازات خواهند گردید.

جرم نزاع نیز مانند برخی جرائم دیگر برای تحقق نیاز به وجود سه عنصر مادی، قانونی و معنوی دارد که در این جرم هرکدام از آن‌ها تعریف جداگانه‌‌ای دارند. نکته حائز اهمیت در تحقق جرم نزاع این است که افراد به قصد آسیب به یکدیگر این عمل را مرتکب شده باشند. اما اگر فرد به طور نا خواسته و برای دفاع شخصی از خود این عمل را مرتکب شده باشد، در واقع مجرم شناخته نخواهد شد.

توصیه می‌کنیم مقاله دفاع مشروع را مطالعه نمایید.

عناصر جرم نزاع چیست ؟

جرم نزاع نیز مانند اکثر جرائم دارای سه عنصر مادی، معنوی و قانونی است، که در صورت وجود آن‌ها می‌توان گفت جرم صورت گرفته است. این سه عنصر در زیر به طور کامل شرح داده شده‌‌اند:

  • عنصر مادی

عنصر مادی جرم نزاع یعنی فرد مرتکب عمل درگیری و ضرب و شتم شده باشد.

  • عنصر معنوی

عنصرمعنوی این جرم نیز به معنای این است که فرد به قصد نزاع و درگیری و آسیب به دیگران مرتکب این عمل شده باشد.

  • عنصر قانونی

عنصر قانونی به معنای جرم تلقی شدن عمل در قانون می‌باشد، که قانونگذار نزاع و درگیری را به عنوان جرم تلقی نموده است.

مجازات جرم نزاع در قانون چیست ؟

جرم نزاع در قانون مجازات مشخصی دارد. نزاع معمولا توسط چند نفر صورت می‌گیرد و قانونگذار برای همه شرکت کنندگان این جرم مجازات تعیین کرده است. مجازات جرم نزاع بر اساس میزان آسیب دیدگی در ضرب و شتم و برخی شرایط مجرمان تعیین می‌گردد. در زیر مجازات تعیین شده در قانون برای جرم نزاع ذکر گردیده است:

  • اگر نزاع باعث قتل یک انسان شود، همه شرکت کنندگان در این جرم به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهند گشت.
  • چنانچه نزاع و درگیری باعث قطع یکی از اعضای بدن شخصی شود، مجازات مرتکبین شش ماه تا سه سال حبس خواهد بود.
  • اگر درگیری باعث ضرب و جرح افراد شود، مجرمین به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهند شد.

نکته: در برخی موارد که قاضی صلاح بداند، برخی از مرتکبین جرم نزاع به مجازات‌هایی مثل اعدام، قصاص، پرداخت دیه و… محکوم خواهند شد.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نزاع، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون نزاع پاسخ دهند.

سوالات متداول

مجازات نزاع منجر به قتل یک انسان چیست ؟

در این صورت مجازات مرتکبین مابین یک تا سه سال حبس خواهد بود.

عنصر قانونی جرم نزاع چیست ؟

عنصر قانونی جرم نزاع یعنی این عمل در قانون به عنوان جرم شناخته شده باشد، که قانونگذار نزاع را به عنوان جرم بر شمرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره