خانوادهطلاق

تعرفه ثبت ازدواج و طلاق 1401 | هزینه حق التحریر محضر 1401

آیا از تعرفه ثبت ازدواج و طلاق اطلاع دارید؟ از جمله عقودی هستند که الزاما باید در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق ثبت گردند و عدم ثبت آن‌ها به صورت قانونی جرم محسوب شده و موجب مجازات زوج (مرد) می‌گردد. همانطور که در قانون مجازات اسلامی آمده است: ثبت وقایع ازدواج طلاق و رجوع برای حفاظت از نسل و کیان خانواده اجباری است و چنانچه مرد اقدام به ازدواج دائم، طلاق و رجوع بدون ثبت آن‌ها در دفاتر رسمی نماید به مدت یک سال به حبس تعزیری محکوم می‌شود. حال می‌خواهیم بدانیم آیا ثبت ازدواج و طلاق رایگان صورت می‌گیرد یا نیازمند پرداخت هزینه طبق تعرفه می‌باشد؟ برای کسب اطلاعات دقیق در مورد ثبت ازدواج کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

تعرفه دفاتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق چگونه تعیین می شود؟

دفاتر رسمی ثبت ازدواج و طلاق زیر مجموعه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هستند و مدیریت خصوصی دارند. اما تنظیم قوانین مربوط به این دفاتر و همچنین انتخاب مدیران آن‌ها (سردفتران) زیر نظر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌باشد و این سازمان بر عملکرد این دفاتر نظارت می‌کند.

همانطور که گفتیم این دفاتر به طور مستقل کار می‌کنند و حقوق بگیر نیستند. بنابراین به منظور تامین هزینه‌های کارمندان و پرداخت حقوق آنان به ازای ثبت وقایع مانند ازدواج، طلاق، رجوع و کلیه خدماتی که ارائه می‌دهند از مراجعه کنندگان حق‌الزحمه (حق‌التحریر) دریافت می‌کنند. تعرفه ثبت وقایع در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق به واسطه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابلاغ می‌گردد و تجاوز از این مبالغ جرم محسوب شده و ضمانت اجرا برای این دفاتر به دنبال دارد. سردفتران موطفند این تعرفه‌ها را به گونه‌ای که در معرض دید مراجعه کنندگان باشد به دیوار یا محل مناسبی در دفاتر خود نصب کنند.

بیشتر بخوانید : مدارک لازم برای ثبت ازدواج 

تعرفه ثبت سند ازدواج و طلاق

در جدول زیر تعرفه ابلاغی از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سال ۹۹ را مشاهده می‌کنید که نسبت به آخرین ابلاغیه در این مورد که در سال ۹۴ منتشر گردیده بود ۲۰ درصد افزایش داشته است.

انواع ثبت/ اقدامات تبعی تعرفه
۱- ثبت ازدواج ۴۰۰ هزار تومان
۲- ثبت طلاق رجعی ۵۰۰ هزار تومان
۳- ثبت طلاق بائن ۵۰۰ هزار تومان
۴- صورت جلسه طلاق رجعی ۱۵۰ هزار تومان
۵- صدور اجرائیه ۴۰ هزار تومان
۶- صدور اخطاریه و اطلاع نامه ۴۰ هزار تومان
۷- تهیه رونوشت از ثبت واقعه ازدواج و طلاق ۵۰ هزار تومان
۸- ثبت رجوع و رجوع به مابذل و بذل مدت و فسخ نکاح ۱۰۰ هزار تومان
۹- ابطال سند ازدواج و طلاق طبق حکم مرجع قضایی ۵۰ هزار تومان
۱۰- استعلام ۴۰ هزار تومان
۱۱- تنظیم و صدور هر برگ قبض ۲ هزار تومان

توجه: هزینه مربوط به خرید دفترچه اعلامیه و اوراق جزو این موارد هستند و به صورت جداگانه دریافت می‌گردند و به عهده مراجعه کننده می‌باشند.

بیشتر بخوانید : وکالت در ازدواج

مزایای ثبت اسناد در دفاتر اسناد رسمی

از مزایای ثبت این اسناد می‌توان به:

۱- اطمینان یافتن از صحت و درست بودن نکاح

۲- جلوگیری از بروز اختلافات ناشی از عدم ثبت این اسناد

۳- سهولت اثبات حقوق زوجین

۴- و… اشاره نمود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تعرفه ثبت ازدواج و طلاق، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون تعرفه ثبت ازدواج و طلاق پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. اگه تعرفه این پس چرا دیروز تماس گرفتم با دفترخونه واسه گرفتن رونوشت عقدنامه گفتن مبلغ ۲۰۰ هزار تومنه!
    چه جوریه!؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره