حضانتخانوادهسایر موضوعات خانواده

فرزند خواندگی | شرایط کلی و قانونی متقاضیان پذیرش سرپرستی کودک

فرزندان میوه‌‌‌های درخت زندگی هستند. بدون شک یکی از اهداف اصلی تشکیل دادن خانواده، داشتن فرزند به عنوان ثمره زندگی است. اما گاهی پیش ‌‌می‌آید که زوجین نمی‌توانند صاحب فرزندی شوند و این موضوع موجب سرخوردگی آن‌ها ‌‌می‌شود. برای حل‌ این مشکل راه‌‌‌های گوناگونی وجود دارد‌‌‌. به خصوص در زمان حاضر که شاهد پیشرفت علم هستیم. امروزه زوجین با مراجعه به یک متخصص ‌‌می‌توانند مشکل خود را حل کنند. اما اگر به هر دلیلی نخواهند به دکتر مراجعه کنند یا‌ اینکه بعد از مراجعه باز هم جواب نگرفتند بهترین راه قبول سرپرستی یک کودک بی‌سرپرست است. زوجین ‌‌می‌توانند از‌ این راه شادی و نشاط را به زندگی خود برگردانند‌‌‌. قطعا پذیرفتن سرپرستی کودک باید از راه‌‌‌های قانونی صورت بگیرد و در غیر‌ این صورت جرم است. اما برای فرزند خواندگی باید شرایطی رعایت شود. در‌ این مطلب به بررسی فرزند خواندگی و مباحث مربوط به آن ‌‌می‌پردازیم.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

فرزند خواندگی

بر اساس تعریفی که از سوی سازمان بهزیستی اعلام شده است فرزندخواندگی به معنای اعطای سرپرستی کودکان بدون سرپرست به متقاضیانی است که واجد شرایط باشند. البته این کودکان باید از سوی سازمان بهزیستی شناسایی شوند.

امور مربوط به فرزند خواندگی هر استان از طریق کمیته ستادی و کمیته شبه خانواده همان استان صورت می‌گیرد.

شرایط کودکانی که ‌‌می‌توانند تحت سرپرستی قرار بگیرند

برای‌ اینکه یک کودک به والدین جدیدی سپرده شود آن کودک باید شرایط زیر را دارا باشد از جمله:

 • کودکانی که والدین یا جد پدری آن‌ها مجهول باشد.
 • کودکانی که والدین، جد پدری و ولی آن‌ها زنده نباشند.
 • کودکانی که بهزیستی تمام تلاش خود را برای پیدا کردن و شناسایی والدین کودک و بازگشت او به خانواده انجام داده است اما هیچ نتیجه‌ای در بر نداشته است.
 • کودکانی که سرپرستی آن‌ها از سوی مراجع قانونی به بهزیستی سپرده شده باشد. همچنین تا دو سال بعد از سپردن آن‌ها به بهزیستی هیچ یک از والدین یا جد پدری یا ولی او برای سرپرستی کودک مراجعه نکرده باشد.
 • کودکانی که به تشخیص دادگاه هیچ یک از والدین، جد پدری و ولی آن‌ها صلاحیت سرپرستی از کودک را نداشته باشد و حتی مشکل با اضافه نمودن امین یا ناظر هم حل نشود.

شرایط  لازم برای تقاضای فرزند خواندگی

از نظر قانونی زوجین و دختران مجرد بدون شوهر ‌‌می‌توانند سرپرستی کودکان را به عهده بگیرند. زوجین برای‌ اینکه بتوانند تقاضای سرپرستی یک کودک را بدهند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • زوجینی که از ازدواج آن‌ها پنج سال گذشته باشد و هنوز فرزندی نداشته باشند.
 • سن یکی از آن‌ها حداقل بیش از سی سال باشد.
 • زوجین دارای فرزند می‌توانند سرپرستی کودک را بر عهده بگیرند مشروط بر‌ اینکه سن یکی از آن‌ها بیش از سی سال باشد. زوجینی که سه فرزند خونی دارند فقط می‌توانند یک کودک دیگر را به سرپرستی قبول کنند مگر‌ اینکه فرزندانی که ‌‌می‌خواهند بگیرند با هم خواهر و برادر باشند که در‌ این صورت می‌توانند بیش از یک کودک را به فرزندی قبول کنند.

در خصوص دو بند اول شرط است که زن و شوهر به پزشکی قانونی مراجعه نمایند و گواهی عدم امکان باروری برای آن‌ها صادر شود‌‌‌. دادگاه ‌‌می‌تواند آن‌ها را از داشتن‌ دو شرط اول معاف کند‌‌‌. یعنی نیازی به گذشت 5 سال و داشتن شرط سنی نیست.

شرایط دختران مجرد برای فرزندخواندگی

دختران بالای سی سال نیز ‌‌می‌توانند کودکی را به سرپرستی بگیرند. در کنار سایر شرایط قانونی که کلی هستند در مورد دختران مجرد فقط امکان فرزند خواندگی کودکان اناث یعنی دختر وجود دارد.

در صورتی که دختران مجرد بخواهند سرپرستی برادر، پسر برادر یا خواهر خود را بر عهده بگیرند بهزیستی‌ این موضوع را به دادگاه اطلاع ‌‌می‌دهد و در صورت اجازه دادگاه امکان سرپرستی وجود دارد.

شرایط قانونی پذیرش فرزندخواندگی

اشخاصی که می‌خواهند سرپرستی یک کودک را بر عهده بگیرند باید از سلامت کامل جسمی و روحی برخوردار باشند‌‌‌. از جمله شرایط قانونی زیر لازم ‌‌می‌باشد:

 • داشتن تابعیت ایران‌‌‌. در صورتی که در خارج از ایران باشند ولی تابعیت ایران را داشته باشند ‌‌می‌توانند از طریق سفارت ایران اقدام کنند.
 • وجود عقد دائم بین زوجین.
 • اعتقاد به یکی از ادیان به رسمیت شناخته شده از سوی جمهوری اسلا‌‌می ایران.
 • عدم ابتلا به بیماری واگیردار یا صعب العلاج.
 • نداشتن محکومیت جزایی موثر.
 • انجام امور واجب دینی و ‌ترک امور حرام.
 • داشتن تمکن مالی لازم برای نگهداری کودک مانند داشتن یک شغل پایدار با حقوق مکفی و…
 • صلاحیت اخلاقی.
 • عدم اعتیاد به هر گونه مواد مخدر یا روان گردان و الکل و هرگونه مواد مضر دیگر.
 • داشتن اهلیت شخصی یعنی محجور نباشد مانند سفیه، مجنون.

سوالات متداول

فرزند خواندگی چیست  ؟

اعطای سرپرستی یک فرزند به والدین جدید با رعایت شرایط قانونی که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای سرپرستی باید چه ویژگی‌‌‌هایی داشت ؟

برای سرپرستی باید دارای شرایطی کلی و قانونی بود که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

آیا دختران مجرد ‌‌می‌توانند فرزند خوانده داشته باشند ؟

بله می‌توانند فرزند خوانده دختر داشته باشند که در مطلب به تفصیل توضیح داده شده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص فرزند خواندگی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون فرزند خواندگی پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره