ازدواجخانواده

شرط عدم نزدیکی در ازدواج | شرط عدم وقوع رابطه زناشویی در نکاح

شرط عدم نزدیکی در ازدواج در چه زمانی تاثیر دارد؟‌ ازدواج جوانان از جمله اعمال پسندیده‌‌‌‌ای است که سبب ارضای چارچوب مند نیازهای جنسی ایشان در قالب خانواده گشته و باعث تداوم نسل آن‌ها نیز خواهد شد. اما در برخی موارد ممکن است در ازدواج نزدیکی صورت نگیرد که در ادامه توضیحات مختصری را در خصوص شرط عدم نزدیکی در ازدواج خدمتتان ارائه نموده‌‌‌‌ایم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

شرط عدم نزدیکی در ازدواج به چه معناست ؟

در برخی موارد دیده شده است که زوجه در حین عقد شرط ‌‌می‌کند‌ که پس عقد زوج حق برقراری رابطه جنسی را با او نداشته باشد. طبق نظر اکثر فقها و حقوقدانان این شرط باطل است چراکه خلاف ذات عقد ازدواج است و یکی از بنیان‌های ازدواج در اسلام تولید مثل و فرزندآوری می‌باشد. البته این شرط باطل خللی به خود عقد نکاح وارد نمی‌سازد چراکه راه‌های فسخ و برهم زدن نکاح انحصاری هستند.

البته طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی شرط عدم رابطه زناشویی در عقد نکاح موقت صحیح می‌باشد.

حتما درباره شروط ضمن عقد بخوانید.

اگر مرد از شرط عدم نزدیکی تخلف نماید تکلیف چیست ؟

طبق قانون مرد موظف به رعایت شرط عدم ‌نزدیکی نیست و چنانچه از این شرط تخلف کند عواقب قانونی نخواهد داشت.

اگر بپذیریم که در نکاح موقت می‌توان چنین شرطی درج کرد چنانچه مرد تخطی کند و با زن‌ رابطه زناشویی برقرار نماید به زن ارش البکاره تعلق ‌‌می‌گیرد و مرد موظف به پرداخت آن ‌خواهد بود. البته اگر مرد از این شرط تخلف کند رابطه او حرام نبوده و زنا محسوب ‌‌نمی‌شود اما از نظر فقها برقراری رابطه با وجود چنین شرطی جایز نیست و حتی برخی از قانونگذاران معتقد هستند که برای برقراری رابطه ‌‌می‌بایست زن و شوهر عقد جدیدی را تنظیم نمایند.

اگر زن در عقد موقت با وجود شرط عدم نزدیکی پس از عقد به برقراری رابطه زناشویی رضایت دهد تکلیف چیست ؟

زن ‌‌می‌تواند پس از انعقاد عقد نکاح موقت به برقراری رابطه زناشویی رضایت دهد و چنانچه رضایت دهد مرد ‌‌می‌تواند با او رابطه برقرار کند و این مورد هیچگونه منع قانونی ندارد.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

مرکز معتبر وکیل دات کام شما را در حل پرونده‌‌‌های حقوقی یاری ‌‌می‌نماید. از بهترین خدمات این مرکز ‌‌می‌توان به حل انواع پرونده‌‌‌های حقوقی و ارائه مشاوره‌‌‌های حقوقی تهران اشاره نمود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرط عد‌م نزدیکی در ازدواج، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون شرط عد‌م نزدیکی در ازدواج پاسخ دهند.

 

 

سوالات متدوال

عدم‌ نزدیکی در عقد نکاح یک شرط مشروع به حساب ‌‌می‌آید ؟

در ازدواج دائم خیر.

اگر مرد از شرط عدم نزدیکی در عقد موقت تخلف کند ‌به زن چه چیزی تعلق ‌‌می‌گیرد ؟

ارش البکاره که باید توسط مرد پرداخت شود و قانونگذار میزان آن‌ را تعیین خواهد کرد.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام،الان من در منزل پدرم در همدان هستم و دارم برای طلاق اقدام میکنم و خونه همسرم تهرانه،اظهارنامه ای رو برای اینکه به جهیزیم آسیب نزنه میخام براش بفرستم فقط برای در امنیت قراردادن جهیزیم،باید از کجا ثبتش کنم

    1. سلام باید از طریق دفاتر خدمات قضایی الکترونیکی اظهارنامه را به صورت کتبی ارسال نمایید. در صورتی که حساب ثنا ندارید اول باید جهت ایجاد حساب ثنا به دفاتر مراجعه نمایید.

  2. سلام من الان در منزل پدرم در همدان دارم برای طلاق اقدام میکنم و منزل همسرم تهرانه،من اظهارنامه ای نوشتم که فقط برای آسیب ندیدن جهیزیم تا زمان مشخص شدن تکلیفه و نمیخام وسایلمو بفروشه.بایرپد از کجا ثبتش کنم؟

    1. سلام وقت بخیر
      برای ارسال اظهارنامه باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شهر خودتان مراجعه نموده و آن را ثبت کنید. پیگیری آن هم به صورت اینترنتی انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره