ازدواجخانواده

استقلال مالی زوجین

بر خلاف تصور عموم که امور مالی زوجین را وابسته به یکدیگر می‌دانند نظام حقوقی ایران برای امور مالی هر یک از زوجین تفکیک قائل شده است. به عبارت دیگر استقلال مالی زوجین در قوانین ایران به رسمیت شناخته شده است که در ادامه به تفصیل آن می‌پردازیم و همچنین باید اشاره کرد که این مبحث به طور جداگانه در بخش‌های مهریه، نفقه و… در قانون مورد توجه قرار گرفته است.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

استقلال مالی زن در حقوق ایران | استقلال مالی زوجین

همان طور که پیشتر اشاره شد زن در نظام حقوقی ایران به لحاظ مالی شخصیتی مستقل دارد و همسر او نمی‌تواند در اموال و دارایی‌های او دخالتی انجام دهد. این مبحث به حدی اهمیت دارد که ریاست مرد بر خانواده خللی به آن وارد نمی‌کند و مرد نمی‌تواند با استناد به این جایگاه در امور مالی همسرش مداخله کند. همان طور که در مواد قانونی صراحتا اشاره شده است، زن حق دارد هر تصرفی که می‌خواهد در خصوص اموال و دارایی‌های خود انجام دهد. این دارایی‌ها شامل اموالی است که او در صورتی که شاغل باشد دریافت می‌کند یا اموالی که از طریق ارث به او منتقل شده است و حتی اموالی که از همسرش به او منتقل شده است. جهیزیه او نیز شامل این موارد می‌شود.

نکته اول: در تعیین نفقه زن به توانایی مالی زوجه از قبیل حقوقی که او ماهیانه دریافت می‌کند و امثال آن هیچ توجهی نمی‌شود و توانایی مالی او حق او را در خصوص مطالبه نفقه از بین نمی‌برد.

نکته دوم: درآمدی که از طریق کار اقتصادی زن حاصل می‌شود در گروه اموال و دارایی‌های او قرار می‌گیرد و در قانون هم اشاره شده که می‌تواند هر تصرفی که می‌خواهد در خصوص آن انجام دهد. با استناد به این صحبت‌ها شوهر او نمی‌تواند حقوق دریافتی او را از وی طلب کند.

نکته سوم: در اسلام نیز جایگاه زن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است و اهمیت زیادی برای او در نظر گرفته شده است. در مثالی برای تصدیق این صحبت باید بیان کنیم که این حق برای زن وجود دارد که در صورت انجام کار در منزل از همسرش حق‌الزحمه و اجرت آن کار را دریافت نماید.

استقلال دارایی‌های مرد در حقوق ایران

تمام موارد ذکر شده در خصوص اموال و دارایی‌های زن در خصوص مرد هم صادق است و زن در درآمد شوهرش سهیم نمی‌شود بلکه تنها می‌تواند حقوق مالی خود را از همسرش مطالبه نماید. حقوق مالی مرد نسبت به زن شامل مهریه و نفقه می‌شود. اما تکالیف مالی‌ای که مرد در برابر همسرش بر عهده دارد باعث سلب استقلال او از تصرف در اموالش نمی‌گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص استقلال مالی زوجین، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون استقلال مالی زوجین پاسخ دهند.

بیشتر بخوانید : قانون مهریه
برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره