آیین دادرسیآیین دادرسی مدنی

احراز سمت خواهان، خوانده و وکیل در دادگاه

امروزه در دادگاه‌ها شاهد افزایش شکایات هستیم‌. در طول سال افراد زیادی اقدام به طرح دعوا در دادگاه می‌کنند. طرح دعوا در دادگاه شامل برخی قواعد و مقررات می‌شود که می‌بایست خوانده، خواهان و وکیل آن‌ها را رعایت کنند. احراز سمت یکی از مواردی است که می‌بایست توسط خوانده، خواهان یا وکیل در حین اقامه دعوا انجام شود. در ادامه این مطلب قصد داریم در خصوص احراز سمت خواهان، خوانده و وکیل در دادگاه توضیحات مفصلی را در اختیارتان قرار دهیم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

احراز سمت خواهان به چه معناست‌‌‌‌ ؟

خواهان به فردی گفته می‌شود که دعوا را اقامه می‌کند و علیه شخص دیگری در دادگاه طرح دعوا نموده است. فرد خواهان برای اقامه دعوا باید حتما از آن دعوا نفع شخصی ببرد. خواهان می‌بایست در حین اقامه دعوا و ارائه دادخواست سمت خود را مشخص کند، یعنی باید مدارکی را ارائه کند که نشان دهنده هویت او باشند که به این کار ‌‌‌‌احرا‌ز سمت‌ خواهان گفته می‌شود. پس از ارسال مدارک اثبات کننده سمت، خواهان در دادگاه ‌‌‌‌احرا‌ز سمت می‌شود.

همچنین اگر فردی به عنوان نماینده، وصی، قیم و… فرد خواهان اقدام به طرح دعوا نموده باشد نیز می‌بایست مدارک اثبات کننده سمت خود را به همراه دادخواست به دادگاه ارائه نماید تا ‌‌‌‌احرا‌ز سمت شود. ‌‌‌‌احرا‌ز سمت‌ خواهان یا نماینده‌ او به این دلیل ضرورت دارد که هر فرد در قانون‌ تنها می‌تواند برای دفاع از حقوق خودش شکایت کند و باید ‌‌‌‌احرا‌ز شود که او این کار را برای حفظ حقوق و نفع شخصی خود انجام داده است که در این صورت حتی نماینده او نیز باید ‌‌‌‌احرا‌ز سمت شود. چنانچه خواهان یا نماینده او‌ ‌‌‌‌احرا‌ز سمت نشوند خوانده می‌تواند به آن‌ها ایراد عدم ‌‌‌‌احرا‌ز سمت را وارد کند.

احراز سمت خوانده در دادگاه

خوانده به فردی گفته می‌شود که در دادگاه علیه او طرح دعوا‌ گردیده است و او می‌بایست در دادگاه حاضر شده و از خود دفاع کند. خوانده نیز همانند خواهان باید در دادگاه ‌‌‌‌احرا‌ز سمت شود. خوانده برای دفاع از خود باید سمتش را برای دادگاه تعیین‌ و مشخص کند. همچنین اگر به هر دلیلی نماینده، قیم، ولی و… خوانده به جای او در دادگاه حاضر شوند و از او دفاع کنند نیز می‌بایست ‌‌‌‌احرا‌ز سمت شوند و مدارکی را به دادگاه ارائه دهند که سمت آن‌ها را ‌‌‌‌احرا‌ز و اثبات کند. چنانچه خوانده یا نماینده او در دادگاه ‌‌‌‌احرا‌ز سمت نشوند خواهان حق دارد که به آن‌ها ایراد عدم ‌‌‌‌احرا‌ز سمت ‌را وارد نماید.

آیا احراز سمت وکیل در دادگاه الزامی است‌‌‌‌ ؟

گاهی ممکن است خواهان و خوانده از وکیل کمک بگیرند و از او بخواهند که با حاضر شدن در دادگاه از حقوق آن‌ها دفاع کند. طبق قانون وکیل خوانده یا خواهان نیز می‌بایست در دادگاه ‌‌‌‌احرا‌ز سمت شود و مشخص کند که وکیل چه کسی است. همچنین وکیل باید اثبات کند که با رضایت فرد خواهان یا خوانده از او در دادگاه دفاع می‌کند‌ که این مورد نیز بخشی از ‌‌‌‌احرا‌ز سمت او به حساب می‌آید. وکیل باید مدارک و مشخصات خود را برای دادگاه بفرستد تا ‌‌‌‌احرا‌ز سمت شود و در غیر این صورت خوانده یا خواهان می‌توانند به او ایراد عدم ‌‌‌‌احرا‌ز سمت را وارد کنند.

سوالات متداول

خوانده کیست‌‌‌‌ ؟

خوانده به شخصی گویند که‌ علیه او در دادگاه طرح دعوا شده است.

در صورت عدم ‌‌‌‌احرا‌ز سمت وکیل چه می‌شود‌‌‌‌ ؟

وکیل نیز باید ‌‌‌‌احرا‌ز سمت شود و در غیر این صورت ممکن است به او ایراد عدم ‌‌‌‌احرا‌ز سمت وارد شود که توضیحات کامل‌‌‌تر در متن مقاله آمده است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص احراز سمت، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون احراز سمت پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره