آیین دادرسیآیین دادرسی مدنی

اعتبار سند رسمی در مقابل سایر اسناد

اعتبار سند رسمی چقدر است؟ امروزه در تمامی دادگاه‌ها شکایاتی مطرح می‌شود که برای اثبات آن‌‌ها و صدور حکم در خصوص این شکایات می‌بایست از برخی اسناد کمک گرفت. اسناد به دو دسته کلی رسمی و عادی تقسیم بندی می‌شوند و هرکدام می‌توانند در موارد مختلف کاربرد داشته باشند. اسناد رسمی که یکی از انواع سند‌ها در قوانین کشور ما به حساب می‌آیند دارای توان اجرایی و اثباتی می‌باشند. در ادامه این مطلب قصد داریم در خصوص توان اجرایی و اثباتی سند رسمی و به طور کلی اعتبار آن توضیحات مفصلی را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

سند رسمی چه نوع سندی است‌‌‌‌ ؟

سند رسمی به سندی گفته می‌شود که توسط مامور رسمی و در مراکز ثبت اسناد رسمی تنظیم گردیده باشد. به طور کلی در قانون ‌دو نوع سند با نام‌های سند رسمی و سند عادی تعریف شده است که به بیان ساده‌‌‌تر می‌توان‌ گفت سند رسمی از اعتبار بالاتری برخوردار است. سند رسمی از جمله سند‌هایی است که می‌توان با استناد به آن برخی جرائم و… را نیز اثبات نمود. این نوع سند امروزه از اعتبار بسیار زیادی در مراجع قضایی برخوردار است و هر فردی که بخواهد از انجام معامله‌اش با فرد دیگر مطمئن شود اقدام به تنظیم سند رسمی در خصوص آن معامله خواهد کرد.

توان اجرایی سند رسمی | میزان اعتبار

سند رسمی یک سند لازم الاجرا به حساب می‌آید و دارای توان اجرایی است. توان اجرایی سند رسمی به این معناست که اگر فردی به دلیل انجام‌ معامله‌‌ای اقدام به تنظیم سند رسمی کند و فرد مقابل را ملزم به پرداخت مالی به خود نماید، چنانچه فرد از پرداخت مال خودداری کند چون سند رسمی توان اجرایی دارد دیگر نیاز نیست که فرد برای دریافت آن مال از شخص مقابلش در دادگاه شکایت کند و می‌بایست مراحل دیگری را طی کند.

با استناد به اینکه سند رسمی توان اجرایی دارد فرد برای مطالبه حقش و وادار کردن شخص مقابل به انجام تعهداتش می‌بایست به مراکز اجرای ثبت مراجعه نماید و از مامورین اجرای ثبت بخواهد که فرد مقابل را ملزم به انجام تعهدش نمایند. در این صورت مامورین اجرا حقوق فرد را از طرف مقابلش مطالبه کرده و به او پرداخت خواهند کرد. اما توجه داشته باشید که توان اجرایی سند رسمی در همه موارد صدق نکرده و گاهی با وجود این نوع سند بازهم نیاز است که فرد دعوا را در دادگاه اقامه کند.

توان اثباتی سند رسمی | میزان اعتبار

سند رسمی علاوه بر اینکه دارای توان اجرایی است توان اثباتی نیز دارد. توان اثباتی سند رسمی به این معنا می‌باشد که اگر فردی علیه دیگری در دادگاه طرح دعوا نمود می‌تواند برای اثبات ادعای خود سند رسمی تنظیم ‌شده را به دادگاه ارائه دهد. ارائه سند رسمی به دادگاه می‌تواند باعث اثبات ادعای مطرح شده شود که به این مورد توان اثباتی سند رسمی گفته می‌شود. با وجود اینکه موارد دیگری مثل اقرار، شهادت و… نیز برای اثبات ادعا در دادگاه‌ها وجود دارند اما در برخی موارد برای اثبات ادعا می‌بایست حتما از سند رسمی استفاده کرد. برای مثال اگر فردی بخواهد در خصوص معامله ملک خود دعوایی را در دادگاه طرح کند می‌بایست آن ملک حتما با سند رسمی معامله شده باشد تا بتواند در دعوا پیروز گردد.

برای دریافت مشاوره حقوقی از وکیل پایه یک دادگستری می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص ا‌عتبار سند رسمی، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون ا‌عتبار سند رسمی پاسخ دهند.

 

 

سوالات متداول

آیا سند رسمی دارای اعتبار می‌باشد‌‌‌‌ ؟

بله سند رسمی یکی از معتبرترین اسناد در قانون کشور ما می‌باشد که توضیحات کامل‌‌‌تر در متن مقاله آمده است.

توان اجرایی سند رسمی در همه موارد صدق می‌کند‌‌‌‌ ؟

خیر گاهی ممکن است برای دریافت مال فرد در دادگاه اقامه دعوا کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره