خانوادهنفقه

محاسبه نفقه زن | فرمول و عوامل موثر در محاسبه نفقه

زوجین ‌‌‌می‌بایست پس از ازدواج به حقوق یکدیگر احترام بگذارند و هر وظیفه‌‌‌‌‌ای را که در قبال هم دارند به خوبی انجام دهند تا به هیچ مشکلی برنخورند. یکی از وظایف مرد در قبال زن پرداخت نفقه به او ‌‌‌می‌باشد، اما پرداخت نفقه نیز قوانین خاص خود را دارد و به روش‌‌‌‌های متفاوتی محاسبه ‌‌‌می‌شود. در ادامه قصد داریم در مورد نحوه محاسبه نفقه زن توضیحاتی را در اختیارتان قرار دهیم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نفقه

نفقه حق قانونی زن پس از عقد نکاح ‌‌‌می‌باشد و زن ‌‌‌می‌تواند آن را از مرد مطالبه کند. زن ‌‌‌می‌بایست برای اینکه نفقه به او تعلق گیرد از همسر خود تمکین کند و در غیر این صورت دادگاه او را مستحق دریافت نفقه ‌‌‌‌‌نمی‌داند. پرداخت نفقه نیز هیچ زمان خاص و مشخصی ندارد و پس از عقد زن ‌‌‌می‌تواند هر گاه که بخواهد نفقه‌اش را که از حقوق قانونی او است مطالبه نماید.

برای آشنایی با حداکثر میزان نفقه کلیک کنید.

نحوه محاسبه نفقه زن

محا‌سبه نفقه زن از جمله موضوعات مهمی ‌است که‌ باعث ‌‌‌می‌شود سوالات زیادی در ذهن زوجین ایجاد شود. اگر زن و مرد مبلغی را برای نفقه تعیین کرده باشند و بر سر آن مبلغ توافق کنند دادگاه دیگر نفقه را محا‌سبه ‌‌‌‌‌نمی‌کند و بر حسب توافق آن‌ها مرد را ملزم به پرداخت نفقه خواهد کرد. اما اگر زن و مرد نتوانند بر سر تعیین میزان نفقه به توافق برسند دادگاه با کمک یک کارشناس نفقه زن را محا‌سبه ‌‌‌می‌کند تا بتواند مبلغ دقیق آن‌ را از اموال مرد وصول کند. نفقه زن با توجه به موارد زیر محا‌سبه می‌گردد.

برای آشنایی با سایر قوانین مربوط به نفقه زن کلیک کنید.

تحصیلات

اگر زن تحصیلات بالاتری داشته باشد و یا در حال تحصیل باشد نفقه بالاتری خواهد داشت.

سن | نحوه محاسبه نفقه

هر چقدر که زن جوان‌تر یا پیر‌تر باشد میزان نفقه او نیز تغییر خواهد کرد و ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

سطح خانوادگی

اگر زن در خانواده‌‌‌‌‌ای با وضعیت مالی خوب به دنیا آمده باشد میزان نفقه او نیز بیشتر خواهد بود.

شغل | نحوه محاسبه نفقه

شغل زن نیز یکی از عوامل تعیین کننده مبلغ نفقه او است و دادگاه بر اساس داشتن یا نداشتن شغل نفقه‌اش را کمتر یا بیشتر محا‌سبه ‌‌‌می‌کند.

کارشناس دادگاه با توجه به مواردی که در بالا نام برده شده است نفقه زن را محا‌سبه نموده و به‌ او پرداخت خواهد‌ کرد.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت وکیل دات کام مراجعه نمایید و از خدمات ویژه این سایت بهره مند گردید. مرکز وکیل دات کام شما را در حل پرونده‌‌‌‌های حقوقی خود یاری ‌‌‌می‌نماید. از بهترین خدمات این مرکز ‌‌‌می‌توان به حل انواع پرونده‌‌‌‌های حقوقی و ارائه مشاوره حقوقی تهران اشاره نمود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص محاسبه نفقه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون محاسبه نفقه پاسخ دهند.

 

سوالات متدوال

اگر زن و مرد مبلغ نفقه را تعیین کنند دادگاه باز هم نفقه را محا‌سبه ‌‌‌می‌کند‌ ؟

خیر دادگاه با توجه به توافق آن‌‌‌‌ها دیگر وارد موضوع محا‌سبه نفقه نخواهد شد.

آیا تحصیلات زن ‌‌‌می‌تواند در محا‌سبه نفقه او نقش داشته باشد‌ ؟

بله.

در صورت عدم توافق زن و مرد برای تعیین نفقه چه کسی نفقه را محا‌سبه ‌‌‌می‌کند‌ ؟

کارشناس دادگاه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره