خانوادهمهریه

طلاق با بخشیدن مهریه | آیا می توان با بخشش مهریه طلاق گرفت؟

طلاق با بخشیدن مهریه موضوعی است که ابهامات بسیاری را شامل ‌می‌شود. ماده ۱۰۷۸ قانون مدنی مهریه را به این شکل تعریف کرده است، (هر چیزی را که مالیت داشته و قابل تملک نیز باشد ‌می‌توان مهر قرار داد.)‌ با استناد به ماده ۱۰۸۲ می‌توان به طور صریح‌ بیان کرد که، (به مجرد عقد، زن مالک مهر ‌می‌شود و ‌می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.)

همچنین این حق برای زن در ماده ۱۰۸۵ در نظر گرفته شده است، (زن ‌می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفای وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند مشروط بر اینکه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.)‌ یعنی از حق حبس استفاده کند و تا تمام مهریه حال او پرداخت نشده است از تمکین خود داری کند و همچنان مستحق دریافت نفقه ‌می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌‌های مشاوره طلاق و انواع تمکین را مطالعه نمایید.

برای دریافت مشاوره حقوقی در زمینه طلاق و مهریه می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

1-حق طلاق و مهریه | طلاق با بخشیدن مهریه

برای بررسی اینکه آیا رابطه‌‌‌ای میان مهریه و حق طلاق وجود دارد یا خیر ابتدا باید این دو مفهوم را به طور جداگانه تعریف کنیم، تعریف مهریه به این شکل بیان شده است: آن مالی است که پس از وقوع عقد ازدواج در مالکیت زن قرار می‌گیرد (به مجرد عقد زن مالک مهر ‌می‌شود و ‌می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.) اما طلاق به معنای جدایی زوجین اسنت که زن طی پروسه طلاق می‌تواند تقاضای پرداخت مهریه نماید.

همچنین به حق طلاق در قانون مدنی به این شکل اشاره شده است که: مرد ‌می‌تواند با رعایت شرایط مقرر در این قانون با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق همسرش را بنماید. این حق طلاق در مواردی برای زنان در قانون در نظر گرفته شده است در مواردی مثل اینکه زن در شرایط عسر و حرج زندگی کند (شرایط عسر و حرج شرایطی است که زندگی برای زن با سختی و مشقت همراه باشد)، هم چنین در مواردی که مرد چهار سال غیبت کند و یا از پرداخت نفقه به همسرش خودداری نماید. همان طور که‌ مشاهده شد هیچ ارتباطی میان مهریه و حق طلاق وجود ندارد. براس کسب اطلاعات بیشتر در مورد طلاق غیابی کلیک کنید.

2-بذل (بخشش) مهریه در برابر طلاق | طلاق با بخشیدن مهریه

برخی از حقوقدانان معتقدند هنگا‌می ‌که زنی در برابر طلاق گرفتن از همسر خود، به صورت توافقی مهریه خود را به او ‌می‌بخشد و بذل ‌می‌کند در واقع عمل هبه را انجام ‌می‌دهد و در قانون مدنی در ماده ۷۹۵ هبه به این شکل تعریف شده است:
(هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجاناً به کس دیگری تملیک ‌می‌کند تملیک‌ کننده واهب طرف دیگر را متهب، مالی را‌که مورد هبه است عین موهوبه ‌می‌گویند.) سوألی که ممکن است برای ما ایجاد شود این است که اگر زنی که مهر خود را به همسرش ببخشد ‌می‌تواند از هبه رجوع کند یا خیر؟

پاسخ

در خصوص طلاق با بخشیدن مهریه باید به بحث بذل مهریه توسط زن برای طلاق گرفتن از همسرش اشاره کنیم به همین منظور به بررسی دو نوع از طلاق ‌می‌پردازیم که در این گونه از طلاق‌‌ها بذل مهریه توسط زن صورت ‌می‌گیرد نوع اول به این شکل در ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی بیان شده است:
(طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد طلاق می‌گیرد اعم از اینکه مال‌ مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد.)

و نوع دوم در ماده ۱۱۴۷ قانون مدنی بیان شده است:

(طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زائد بر میزان مهر نباشد.) عبارت (باید زائد بر میزان مهر نباشد) به این معنا است که مبلغی که زن به مرد ‌می‌دهد نباید بیشتر از میزان مهریه باشد. حال اگر زن در دوران عده طلاق ( مدت زمانی است که زن بعد از طلاق خود همسر خود ‌نمی‌تواند ازدواج مجدد انجام دهد ) از بذل مهریه خود رجوع کند، طلاق بی اثر ‌می‌شود و انگار اصلاً وجود نداشته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد طلاق توافقی کلیک کنید.

عموما در طلاق توافقی نمی‌توان از بخشش مهریه رجوع کرد.

3-انواع بذل مهریه | طلاق با بخشیدن مهریه

پیش‌‌‌‌تر به بیان تعریف هبه پرداختیم در خصوص انواع بخشش و بذل مهریه ‌می‌توان به سه مورد اشاره کرد نوع اول بر بخشش مهریه به صورت غیر معوض است به این معنا که در برابر بخشش مهریه چیزی توسط زن دریافت نمی‌شود. نوع دوم یعنی هبه معوض در صورتی توسط زن صورت ‌می‌گیرد که در برابر آن انجام کار یا عدم انجام کاری را درخواست کند و در‌ خصوص آخرین مورد باید گفت که ابراء به معنای اسقاط دین ‌می‌باشد.

موضوع مورد بحث ما در خصوص هبه معوض است. همان طور که پیشتر بیان شد در دوران عده زوجه یعنی زن ‌می‌تواند از هبه معوض خود رجوع کند و این امر یک استثنا در هبه معوض ‌می‌باشد چرا که در سایر موارد هبه معوض قابل رجوع ‌نمی‌باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص طلاق با بخشیدن مهریه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون طلاق پاسخ دهند .

برای دریافت مشاوره حقوقی در زمینه طلاق و مهریه می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره