خانوادهمهریه

مهرالمثل

در هنگام عقد نکاح زن و شوهر با یکدیگر به توافق ‌می‌رسند تا مبلغی را به عنوان مهریه در عقدنامه ذکر نمایند‌‌. مرد موظف ‌می‌شود که بعد از عقد نکاح هرگاه که زن مهریه‌‌اش را مطالبه نماید آن را به وی‌‌ پرداخت کند‌. اما در برخی موارد که به هر دلیلی‌‌ مهریه تعیین نشده باشد دادگاه زن را مستحق دریافت مهرالمثل ‌می‌داند‌‌. در ادامه قصد داریم در مورد ‌‌‌‌مهرالمثل زن و تعیین آن توضیحاتی را ارائه نماییم‌، با ما همراه باشید‌. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قانون مهریه کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

 

مهرالمثل چیست ؟

در حین عقد نکاح دائم ‌می‌بایست مهریه تعیین شود اما اگر مهریه تعیین نشده باشد نیز عقد صحیح خواهد بود و معین کردن آن الزا‌می نیست‌‌. در مواردی که مهریه تعیین نشده باشد و زوجین تصمیم به جدایی و طلاق بگیرند زن مستحق دریافت ‌‌مهر‌المثل ‌می‌شود‌‌. ‌‌مهر‌المثل حقی است که دادگاه برای زن تعیین ‌می‌کند و مرد موظف است که آن را به طور کامل پرداخت نماید‌.

بیشتر بخوانید :  

 

در چه مواردی به زن مهرالمثل تعلق ‌می‌گیرد ؟

در اکثر مواردی که مهریه تعیین نشده باشد به زن ‌‌مهر‌المثل تعلق خواهد گرفت و مرد موظف به پرداخت آن خواهد بود‌‌. مواردی که در آن‌‌‌ها ‌‌مهر‌المثل به زن‌‌ تعلق ‌می‌گیرند به شرح زیر ‌می‌باشند:

تعیین نکردن مهریه

چنانچه زن و مرد در حین عقد نکاح اقدام به تعیین مهریه نکرده باشند و رابطه زناشویی نیز اتفاق افتاده باشد زن مستحق دریافت ‌‌مهر‌المثل خواهد شد و مرد ملزم به پرداخت آن خواهد بود‌.

باطل بودن توافق

در برخی از موارد دیده شده است که زوجین در تعیین مقدار مهریه توافق ‌می‌کنند ولی چیزی که به عنوان مهریه معین کرده‌اند از نظر قانونی اشکال دارد و نمی‌تواند به عنوان‌‌ مهریه به زن پرداخت شود‌‌. در این صورت مهریه باطل خواهد بود و زن مستحق دریافت ‌‌مهر‌المثل خواهد شد‌.

باطل بودن عقد نکاح

چنانچه عقد نکاح میان زن و‌‌ مرد باطل باشد و زن بدون اطلاع از باطل بودن عقد اقدام به برقراری رابطه زناشویی کرده باشد به او‌‌ ‌‌مهر‌المثل تعلق خواهد گرفت‌.

 

نحوه تعیین مهرالمثل

برای تعیین ‌‌مهر‌المثل توافق طرفین و همچنین رضایت مرد شرط نخواهد بود و دادگاه بر اساس برخی موارد که در قانون ذکر شده‌اند مهرالمثل زن را تعیین ‌می‌کند‌‌. ‌‌‌‌مهر‌المثل زن بر اساس شرایط خانوادگی‌، تحصیلات‌، سن‌ و.‌.‌. محاسبه ‌می‌شود‌‌. برای مثال اگر زن دارای تحصیلات دانشگاهی باشد ‌‌مهر‌المثل بیشتری نسبت به زنی که تحصیلات دانشگاهی نداشته است دریافت خواهد کرد و یا زنی که در شهر‌‌‌های بزرگ زندگی ‌می‌کند ‌می‌تواند‌‌ ‌‌مهر‌المثل بیشتری را نسبت به زنی که در شهر کوچک ساکن است دریافت کند‌‌. برای تعیین ‌‌مهر‌المثل ممکن است دادگاه مهریه یکی از نزدیکان زن را که خصوصیاتی شبیه به او دارد را مبنای تعیین ‌‌مهر‌المثل قرار دهد‌.

 

به زنان ناشزه و یا نازا ‌‌مهر‌المثل تعلق نمی‌گیرد ؟

برخی افراد تصور ‌می‌کنند که چون زن ناشزه و نازاست به او ‌‌مهر‌المثل تعلق نخواهد گرفت که در این باره باید بگوییم به زنان ناشزه و نازا نیز ‌‌مهر‌المثل تعلق ‌می‌گیرد و این دو مورد نمی‌توانند مانع دریافت ‌‌مهر‌المثل توسط زن شوند‌‌.

 

سوالات متدوال

‌‌مهر‌المثل چیست ؟

‌‌مهر‌المثل نوعی مهریه است که در صورت تعیین نکردن مهریه و یا باطل بودن آن به زن تعلق ‌می‌گیرد‌.

آیا تحصیلات دانشگاهی بر تعیین ‌‌مهر‌المثل تاثیرگذار خواهد بود ؟

بله دارا بودن تحصیلات دانشگاهی باعث افزایش میزان ‌‌مهر‌المثل خواهد شد‌.

ناشزه بودن زن ‌می‌تواند او را از دریافت ‌‌مهر‌المثل منع کند ؟

خیر.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مهرالمثل زن، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون مهرالمثل زن پاسخ دهند.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره