سایر عقودعقود و قرارداد ها

فسخ مبایعه نامه | شرایط – نحوه – فسخ از جانب خریدار یا فروشنده – نکات قانونی

فسخ مبایعه نامه چطور انجام می‌شود؟ افراد برای اینکه معامله‌ای با یکدیگر انجام دهند و از آن معامله مطمئن باشند سندی به نام مبایعه ‌نا‌مه را تنظیم ‌‌‌می‌کنند. این سند با دیگر اسناد تفاوت‌‌‌‌هایی دارد و طبق قانون ‌‌‌می‌توان آن را فسخ کرد. در ادامه قصد داریم در مورد فسخ مبایعه نامه توضیحات مختصری را خدمتتان ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید.

مبایعه نامه چیست‌ ؟

مبایعه ‌نا‌مه یک سند عادی ‌‌‌می‌باشد که طی تنظیم آن دو طرف در مقابل یکدیگر مسئولیت‌‌‌‌هایی را به عهده ‌‌‌می‌گیرند.‌‌‌ در این نوع سند فردی به عنوان فروشنده مال خود را به دیگری ‌‌‌می‌فروشد و در قبال آن مبلغی دریافت ‌‌‌می‌کند. مال مورد معامله در مبایعه ‌نا‌مه ‌‌‌می‌تواند خانه، ماشین و… باشد.

امکان فسخ مبایعه نامه وجود دارد‌ ؟

یکی از سوالاتی که در مورد مبایعه ‌نا‌مه در ذهن افراد ایجاد ‌‌‌می‌شود این است که آیا ‌‌‌می‌توان این سند را فسخ نمود؟ که در این باره باید بگوییم در صورت وجود برخی شرایط ‌‌‌می‌توان مبایعه ‌نا‌مه را فسخ نمود. شرایطی که در صورت وجود آن‌ها امکان فسخ مبایعه ‌نا‌مه وجود دارد به شرح زیر هستند:

  • اگر در مبایعه ‌نا‌مه خریدار یا شخص فروشنده اقدامی کند که طرف مقابلش فریب بخورد فردی که فریب خورده است این حق را دارد که مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کند. برای مثال اگر شخصی انگشتر مسی را به عنوان طلا بفروشد خریدار ‌‌‌می‌تواند مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کند زیرا فریب خورده است.
  • اگر بعد از معامله خریدار متوجه شود که مال خریداری شده معیوب است طبق قانون حق فسخ مبایعه ‌نا‌مه را خواهد داشت.
  • تا زمانی که خریدار و فروشنده در املاک هستند اگر از تنظیم سند مبایعه ‌نا‌مه پشیمان شوند ‌‌‌می‌توانند آن را فسخ کنند.
  • چنانچه فرد فروشنده در حین تنظیم سند بگوید که مال دارای برخی ویژگی‌‌‌‌های خاص است در صورتی که چنین نباشد طبق قانون خریدار ‌‌‌می‌تواند مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کند.
  • اگر بعد از تنظیم سند خریدار مبلغ مال را به فروشنده تا مدت زمان تعیین شده در مبایعه نامه پرداخت نکند فروشنده این حق را دارد که مال را به خریدار تحویل ندهد و یا حتی مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کند.

برای آشنایی با نحوه تعیین ضرر و زیان در مبایعه نامه کلیک کنید.

نحوه فسخ مبایعه ‌نا‌مه

برای فسخ مبایعه ‌نا‌مه ‌‌‌می‌بایست به املاک یا مرکزی که سند در آن تنظیم شده است مراجعه کرد. چنانچه شرایط فسخ‌‌‌ مبایعه ‌نا‌مه موجود باشند فرد ‌‌‌می‌تواند این سند را بدون حضور طرف مقابلش فسخ کند اما اگر شرایط موجود نباشند مثلا طرف مقابل فسخ را نپذیرد باید برای تایید فسخ به دادگاه مراجعه نمود.

برای دریافت مشاوره حقوقی می توانید با متخصصین و وکلای با تجربه وکیل دات کام با شماره 02166419012 تماس بگیرید یا می توانید مقالات مجله حقوقی وکیل دات کام را مطالعه نمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص فسخ مبایعه نامه، به کانال تلگرام حقوقی وکیل دات کام مراجعه نمایید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی وکیل دات کام نیز آماده‌اند تا با ارائه خدماتی در زمینه مشاوره حقوقی تلفنی وکیل دات کام به سوالات شما عزیزان پیرامون فسخ مبایعه نامه پاسخ دهند.

 

 

سوالات متدوال

مبایعه ‌نا‌مه قابل فسخ نمودن است‌ ؟

بله در صورت وجود برخی شرایط ‌‌‌می‌توان این سند را فسخ کرد.

اگر مال فروخته شده معیوب باشد ‌‌‌می‌توان مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کرد‌ ؟

بله فسخ مبایعه ‌نا‌مه در این مورد منع قانونی ندارد.

برای فسخ مبایعه نانه در صورت وجود شرایط فسخ بازهم توافق طرف مقابل شرط است‌ ؟

خیر نیاز به موافقت طرف مقابل نیست و در صورت وجود شرایط فسخ ‌‌‌می‌توان بدون حضور فرد مقابل نیز مبایعه ‌نا‌مه را فسخ کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
دریافت مشاوره